Geceleri daha iyi uyumak için kaçınmanız gereken 5 yiyecek ve içeceği öğrenince rahat bir uyku alacaksınız

İyi bir gece uykusu almak, yüksek tansiyon, depresyon, kalp hastalığı ve felç üzere birkaç tıbbi durum için riskinizi azaltmanıza yardımcı …

19.08.2022
Geceleri daha iyi uyumak için kaçınmanız gereken 5 yiyecek ve içeceği öğrenince rahat bir uyku alacaksınız

İyi bir gece uykusu almak, yüksek tansiyon, depresyon, kalp hastalığı ve felç üzere birkaç tıbbi durum için riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Güzel uyuduğunuzda, daha güzel odaklanma ve gelişmiş performans elde edersiniz. Kimi yiyecekler daha süratli uyku…

İyi bir gece uykusu almak, yüksek tansiyon, depresyon, kalp hastalığı ve felç üzere birkaç tıbbi durum için riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Âlâ uyuduğunuzda, daha uygun odaklanma ve gelişmiş performans elde edersiniz. Kimi yiyecekler daha süratli uykuya dalmanıza yardımcı olurken, öbürleri sizi uyanık tutabilir, uyku döngülerinizi bozabilir ve uyku kalitenizi etkileyebilir.

Uzmanlar, uyumaya kadar geçen bu s kent aydın haberleri tlerde aşağıdaki yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerektiğini söylüyor:

1. KAFEİN

Beslenme uzmanları yatmadan altı s kent aydın haberleri t evvel kahveden kaçınmayı öneriyor, zira “vücudunuzun tükettiğiniz kafeini bir oturuşta işlemesi ve ortadan kaldırması altı ila sekiz s kent aydın haberleri t sürebilir” diyor. Lakin, Columbia Üniversitesi Irving Medical’de beslenme tıbbı doçenti Dr. Marie-Pierre St-Onge, kimi insanların yaşlandıkça kafeine karşı daha hassas hale geldikleri ve kafeini işlemek için sekiz s kent aydın haberleri tten fazla vakte gereksinim duyabilecekleri için yaşa nazaran değişebileceğini söylüyor.

2. ALKOL

Uzmanlar, alkolün başlangıçta uykuya dalmayı kolaylaştırabilse de, genel olarak daha uygun uyku kalitesine yol açmadığını söylüyor. Ayrıca “Alkol tüketimi sık sık uyanmayı ve derin uyku döngülerini kaçırmayı teşvik ettiğinden, uykunuzun ikinci yarısı muhtemelen daha fazla kesintiye uğrayacak ve garip hayallerle dolu olacak” dedi.

3. BÜYÜK ÖĞÜNLER

Yatmadan iki ila üç s kent aydın haberleri t evvel daha büyük bir yemek yemek, uykuya dalmayı daha sıkıntı hale getirebilir. Uzmanlar, ışıkları kapatmadan evvel sindirmek için kendinize vakit ayırmanızı tavsiye ediyor. “Birçok insan, akşamları daha doyurucu bir yemek için kalori tasarrufu yapmak için gün boyunca öğünlerini ve atıştırmalık alımını azaltıyor. Bu geri tepebilir ve sizi doldurulmuş hissetmenize neden olabilir. Ayrıyeten mide ekşimesi yahut hazımsızlık mümkünlüğünü da artırır” diyorlar. Kalorilerinizi gün boyunca daha eşit bir biçimde dağıtmak ve daha sonra vakit ayırıp akşam yemeğinin tadını çıkarmak daha yeterlidir.

4. YÜKSEK YAĞLI YİYECEKLER

Gece yatmadan çabucak evvel yağ oranı yüksek daha ağır yemeklerden kaçınmaya çalışın. Uzmanlar “Çok ölçüde yağ yemek sindirimi yavaşlatır ve mide ekşimesine neden olabilir, bu da sizi rahatsız hissetmenize neden olabilir, bu da uyku kalitesini etkileyebilir” diyor. Ayrıyeten, yüksek yağlı yiyeceklerin günün ilerleyen s kent aydın haberleri tlerinde tüketilmesinin sirkadiyen ritimleri bozarak parçalanmış uykuya yol açabileceğini öne süren araştırmalar da var.

5. BAHARATLI YİYECEKLER

Uzmanlara nazaran baharatlı yiyecekler hazımsızlık ve mide ekşimesi için tetikleyici olabilir, bu nedenle bu yiyecekleri sindirmek için yatmadan evvel birkaç s kent aydın haberleri tten fazla vakte gereksiniminiz olabilir. Uzmanlar, bu hayat usulü ve beslenme değişikliklerinin en çok uyku hijyeni uygulamalarıyla eşleştirildiğinde tesirli olduğunu söylüyor.

Michigan Üniversitesi’nde beslenme bilimleri araştırma yardımcı doçenti Erica Jansen, “Uykuyu etkileyebilecek belli yiyecekler olduğuna dair delillerimiz olsa da, bunu genel sağlıklı uyku alışkanlıkları oluşturma bağlamında düşünmeliyiz” diyor. “Yatmadan evvel teknolojiyi kapatmak, sakin ve rahatlatıcı bir yatma vakti rutini, uyumak için serin ve karanlık bir alan üzere güzel bir uyku ortamına sahip olmak buna dahildir. Ayrıyeten gün içinde yaptığımız şeyler, sabahları ışığa maruz kalma, fizikî aktivite ve hayatımızdaki esas gerilim faktörlerini ele almaya çalışmak… tüm bunlar, yiyeceklerin bununla birlikte ayrıyeten uykuyu da etkilemek için hakikaten uzun bir yol kat ediyor” diyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.