‘Fed enflasyon hikayesiyle kredibilite kaybediyor’

Allianz Baş İktisat Danışmanı Muhammed El-Erian ABD Merkez Bankası’nın ‘enflasyonun süreksiz olduğuna’ dair uzun vakittir değişmeyen görüşüyle …

16.11.2021
‘Fed enflasyon hikayesiyle kredibilite kaybediyor’

Allianz Baş İktisat Danışmanı Muhammed El-Erian ABD Merkez Bankası’nın ‘enflasyonun süreksiz olduğuna’ dair uzun vakittir değişmeyen görüşüyle kredibilite kaybına uğradığını söyledi

Allianz Baş İktisat Danışmanı Muhammed El-Erian Abu Dhabi’de düzenlenen güç forumunda CNBC’ye verdiği mülakatta Fed’in enflasyon konusundaki görüşüyle kredibilite kaybına uğradığını söyledi.

El-Erian “enflasyon konusunda Fed’in ’güvenilir’ bir görüşü olmasının kurumsal, siyasi ve toplumsal manada devasa tesirleri olacağından ve bunun ne kadar değerli olduğundan daha evvel de kelam etmiştim” dedi. El-Erian Fed’in enflasyon konusundaki duruşunun bankanın sözel yönlendirmesini zayıflattığını ve ABD Lideri Joe Biden’in ekonomik ajandasına da ziyan verdiğini söyledi.

Fed Lideri Jerome Powell enflasyonun seneye de yüksek seyretmesini beklediğini, tedarik zincirindeki zahmetlerin güzelleşme işaretleri göstermediğini belirtmişti.

Yıllık enflasyon Ekim’de yüzde 6.2 ile Aralık 1990’dan beri en yüksek düzeye çıkmıştı.

El-Erian “enflasyonun sık sık ‘geçici’ olduğunu söyleyerek yanlış nitelendiriyoruz. Süreksiz değil. Şirketler yüksek fiyatlandırma yapıyor, fiyat artışlarının devamı da gelecek. Davranışsal değişimlerin devam ettiğine dair elimizde deliller var. Tedarik zincirindeki sorunlar da beklentilerden uzun müddettir devam ediyor..” dedi ve Fed’in büyük bir siyaset yanılgısı yaptığı konusunda ikazda bulundu.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.