Fatih Tezcan’a Atatürk’e hakaretten 1.5 yıl hapis

Fatih Tezcan, Atatürk’e yönelik “İngiliz’e hilafeti satan Yahudi” paylaşımı nedeniyle “Atatürk’ün anısına alenen hakaret” hatasından 1.5 yıl …

16.11.2021
Fatih Tezcan’a Atatürk’e hakaretten 1.5 yıl hapis

Fatih Tezcan, Atatürk’e yönelik “İngiliz’e hilafeti satan Yahudi” paylaşımı nedeniyle “Atatürk’ün anısına alenen hakaret” hatasından 1.5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Tezcan’ın “sabıkalı geçmişi, tekrar kabahat işlemeyeceği istikametinde kanaat oluşmama…

Fatih Tezcan, Atatürk’e yönelik “İngiliz’e hilafeti satan Yahudi” paylaşımı nedeniyle “Atatürk’ün anısına alenen hakaret” kabahatinden 1.5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Tezcan’ın “sabıkalı geçmişi, tekrar cürüm işlemeyeceği tarafında kanaat oluşmaması, suça yatkın kişiliği” üzere nedenlerle cezayı ertelemedi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine nazaran Tezcan, 14 Temmuz 2016’da, toplumsal medya hesabından yaptığı “‘Araplar bizi sattı’ diyen kardeşim, haydi onlar bir sefer İngiliz’e uydu, sen birebir İngiliz’e hilafeti satan Yahudi’ye ‘Ulu Önderim’ diyorsun ya” paylaşımı nedeniyle reaksiyon çekmişti. Tezcan’ın bu paylaşımı yargıya taşınmıştı. Savunma yapan Tezcan, “mesleğinin gazetecilik, müelliflik olduğunu” savunurken paylaşımın kendisine ilişkin olduğunu kabul etti. Tezcan, “kendisinden şikâyetçi olan şahısların, işlerine gelen kısmı kesip algı oluşturmaya çalıştığını” sav etti. Davada karar çıktı.

‘1 SAYFA DOLUSU SABIKA’

Büyükçekmece 10. Asliye Ceza Mahkemesi, Tezcan’ın, “Atatürk’ün anısına alenen hakaret ettiğini, paylaşımın tabir hürriyetinin ve tenkit haklarının da ötesinde açıkça cürüm teşkil ettiğini ve hakaret kabahatinin maddi ve manevi ögelerinin oluştuğunu” vurgulayarak 1.5 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Tezcan’ın, “Sabıkalı geçmişi, cürümden evvelki ve sonraki davranışları, tekrar cürüm işlemeyeceği tarafında kanaat oluşmaması” nedeniyle cezada indirime gidilmezken “1 sayfa dolusu sabıkasının bulunması ve suça yatkın kişiliği” nedeniyle kararın açıklanması geri bırakılmadı ve mahpus cezası ertelenmedi. İstinafın da onaylaması ile birlikte ceza katılaştı. Fakat, cezanın 3 yılın altında olması nedeniyle Tezcan’ın cezaevine girmesi beklenmiyor.

Avukat Doğan Erkan, kararla ilgili, Atatürk Aleyhine İşlenen Hatalar Hakkında Yasa’nın özel bir yasa olduğuna işaret etti. Erkan, “Atatürk aleyhine işlenen hatalarda, sanık lehine bir güzel hal uygulaması olan kontrollü özgürlük imkânından faydalanılmamalı zira bu kanun, özel bir kanun. Sanık, bu hatası, bu kanunu bilerek işlemiştir. İnfaz kanununa nazaran mahpus cezası olarak infaz edilmeli” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.