2008 krizini tahmin eden Burry, Tesla’ya yenildi

Michael Burry, 2021’in Mart ayında Tesla paylarında kısa durum almaya başladıktan sonra Eylül’de kısa durumlarını artırdığını açıklamıştı. Tesla …

16.11.2021
2008 krizini tahmin eden Burry, Tesla’ya yenildi

Michael Burry, 2021’in Mart ayında Tesla paylarında kısa durum almaya başladıktan sonra Eylül’de kısa durumlarını artırdığını açıklamıştı. Tesla Mart ayındaki en düşük düzeyinden bu yana yüzde 80 civarında yükseliş kaydederken Burry…

2008 yılındaki finansal kriz öncesinde mortgage balonunu fark ederek karşı konum alan Michael Burry’nin yönettiği Scion Asset Management Cathie Wood’un ARK Innovation Borsa yatırım fonuna, Tesla’ya ve Hazine tahvillerine karşı aldığı kısa konumları üçüncü çeyrekte kapattı.

Burry’nin açtığı kısa konumların ne kadar başarılı olup olmadığı ise şirketin Tesla ile ilgili opsiyon durumlarının yayımlanmamasından ötürü tam olarak bilinemiyor. Burry geçen ay CNBC’ye verdiği röportajda Tesla’ya karşı açtığı konumlarını kapattığını ve bunun yalnızca bir süreç olduğunu söylemişti.

Burry’nin kısa durumları sonrasında faha evvel Tesla için 3 bin dolarlık maksat fiyat belirleyen Cathie Wood’un yatırım fonu 2 günde 139 milyon dolar bedelinde Tesla payı satmıştı.

Burry, Cathie Wood’un yönettiği ARKK borsa yatırım fonunun 235 bin payına karşı Ağustos ayında satım opsiyonu almıştı. Düzenleyici kuruluşa yapılan bildirimde ise açığa çıkan durumun pahasının neredeyse 31 milyon dolar olduğu belirtiliyordu.

Wood’un yatırım şirketi Ark Investment Management’ın teknoloji şirketlerine odaklanan tematik yatırım fonu 2020 yılında endeksin bir epey üstünde getiri sağlamıştı. Ancak artan fiyatlar ve hızlanan enflasyon sonrasında Wood’un fonu tıpkı ivmeyi sürdürmekte zorlanmıştı.

Daha evvel de dolaylı karşı konum almıştı

Burry daha evvel de dolaylı yoldan Wood’un yatırım fonuna karşı durum almıştı. 31 Mart’ta Tesla’nın 800 bin 100 payında kısa durum alan Burry’ye ilişkin Scion Asset Management, daha evvel de farklı vakitlerde Tesla aleyhine durum almıştı.

Tesla payları Ark’ın borsa yatırım fonundaki en büyük varlıklardan birini oluştururken Burry Eylül ayında yaptığı bildirimde Tesla’ya karşı kısa durum aldığı pay sayısını 800 bin 100’den 1 milyon 75 bine çıkardığını da bildirmişti.

Tesla’nın payları yıl başından bu yana yüzde 43’e yakın bir yükseliş kaydederken Mart ayındaki en düşük düzeyinden beri yüzde 80’e yakın yükseldi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.