Faiz kararında düzenleme sinyali veren Merkez Bankası, kredilerle ilgili beklenen adımı attı

Ekonomi Haberleri TCMB siyaset faizi indiriminin akabinde kredi büyümesine ve kredilerde uygulanan faiz oranlarına yönelik düzenleme yaptı …

20.08.2022
Faiz kararında düzenleme sinyali veren Merkez Bankası, kredilerle ilgili beklenen adımı attı

Ekonomi Haberleri

TCMB siyaset faizi indiriminin akabinde kredi büyümesine ve kredilerde uygulanan faiz oranlarına yönelik düzenleme yaptı. Bankanın Resmi Gazete’de yayınlanan yeni uygulaması, kredi büyüme suratına sınırlama getirirken, verilecek kredilerdeki faiz oranlarını sınırlayacak menkul değer tahsisi yükümlülüğü getirdi.

MENKUL DEĞER TAHSİS ORANI DEĞİŞTİ

Buna nazaran bankalar kredi faizinde, Merkez Bankası tarafından belirlenen ve son olarak yüzde 16,32 olan referans oranının 1,4 katı olarak uyguladıkları krediler için yüzde 20 menkul değer tahsisi yapmak zorunda olacak. Şayet kredi faizi referans katsayının 1,8 katı ve üzerine çıkarsa, tahsis oranı yüzde 90 olarak uygulanacak. Katsayıların üzerinden yapılan hesaplamaya nazaran ilgili faiz oranları sırasıyla yüzde 22,84 ve yüzde 29,37 seviyelerine işaret ediyor.

ZORUNLU KARŞILIK ORANI YÜZDE 30’A ÇIKTI

Düzenlemeye nazaran zarurî karşılığa tabi krediler için, yüzde 20 seviyesinde uygulanan zarurî karşılık tesisinin, uygulamanın aktifliğinin arttırılması gayesiyle bankalar için yüzde 30 oranında menkul değer tesisi ile ikâme edilmesi de kararlaştırıldı.

30 Aralık 2022 tarihi prestijiyle 29 Temmuz 2022 tarihine nazaran yüzde 10 kredi büyüme oranını aşan kredi fiyatı kadar menkul değerin bir yıl boyunca tesis edilmesi ve hariç tutulan kredi cinslerinin harcama mukabili kullandırılmaması halinde menkul değer tesisine tabi olması da düzenlendi.

TİCARİ FAİZLER YÜKSELİRKEN, KREDİ BÜYÜME SURATI DÜŞÜYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son bilgileri ticari kredilerde faizin yükseldiğine, bununla birlikte trend büyüme suratının gerilediğine işaret etmişti. İlgili datalara nazaran ticari kredilerde faiz 12 Ağustos haftası itibariyle yüzde 27,1 düzeyine yükseldi. Bununla birlikte trend büyüme suratında da gerileme izlendi. 12 Ağustos haftası itibariyle ticari kredilerde trend büyüme suratı 13 haftalık, yıllıklandırılmış ve kur tesirinden arındırılmış hesaplamaya nazaran yüzde 25’in altına geriledi.

MERKEZ BANKASI DÜZENLEME SİNYALİNİ VERMİŞTİ

TCMB’nin siyaset faizinin piyasa faizlerine yansımadığı tenkitleri sonrasında TCMB siyaset faizini 100 baz puan indirdiği toplantının karar metninde nakdî transfer düzeneğine müdahale istikametinde sinyaller vermişti.

Metinde hususla ilgili olarak “Son periyotta bariz formda açılan politika-kredi faizi makasının mali transferin aktifliğini azalttığı kıymetlendirilmektedir. Bu çerçevede konsey, makroihtiyati siyaset setini, nakdî transfer sisteminin aktifliğini destekleyecek araçlarla daha da güçlendirmeye karar vermiştir” tabirleri kullanılmıştı.

Türkiye’de iş dünyası bir müddettir piyasadaki faizlerin yüksek düzeyinden şikayetçi oluyordu. Kelam Gelimi Edilen şikayetler TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun gerçek dal temsilcileri ile yaptığı toplantılarda da lisana getirilmişti.

Kredi,Faiz,Faizi,Menkul Değer,Politika,Büyüme Hızı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.