“Eteğini kaldırıp kalçasına tokat attım” diyen Celal Şengör hakkında soruşturma tamamlandı

Bir öğrencisinin eteğini kaldırıp kalçasına tokat attığını söylediği görüntüyle büyük tepki toplayan Prof. Dr. Celal Şengör hakkında geçtiğimiz …

03.04.2022
“Eteğini kaldırıp kalçasına tokat attım” diyen Celal Şengör hakkında soruşturma tamamlandı

Bir öğrencisinin eteğini kaldırıp kalçasına tokat attığını söylediği görüntüyle büyük tepki toplayan Prof. Dr. Celal Şengör hakkında geçtiğimiz yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından açılan soruşturma tamamlandı. Komite tarafından verilen kararda disiplin cezası verilmesine yer olmadığı kankent aydın haberleritine varılırken, Rektörlük ise kararı onadı.

Prof. Dr. Celal Şengör, geçtiğimiz yıl katıldığı bir internet yayınında anısını anlatırken “Yanımda duruyor. O kadar kızdırdı ki Saniye’nin eteğini kaldırdım, kalçasına bir tokat attım. Bu, dehşete düştü. Baktım bu türlü bakıyor bana. Bana bak dedim baban bunu yaptı mı dedim. ‘Babam bile bu türlü bir şey yapmadı’ dedi. Hah dedim eksik kalmış artık tamamlandı” tabirlerini kullanmıştı. Bu tabirler toplumsal medyada büyük tepki çekmiş ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Şengör hakkında soruşturma başlatılmıştı.

“CİNSEL TACİZ OLARAK GÖRMÜYORUM”

Kamuoyunun reaksiyonsinin akabinde daha sonra bir açıklama yapan Şengör ise “Ben asla bunun bir cinsel taciz olduğunu düşünmüyorum. Asla bunda bir anormallik görmüyorum. Bana gösterilen reaksiyonlerin birçoğunu da abartılı buluyorum.” formunda konuşmuştu.

DİSİPLİN CEZASI VERİLMEDİ

Sona eren soruşturmada kurul tarafından Şengör hakkında rastgele bir disiplin cezası verilmesine yer olmadığı kankent aydın haberleritine varıldı. Rektörlük idaresi de kurulun kararını onadı.

YAŞ HADDİNDEN EMEKLİ OLMUŞTU

Prof. Celal Şengör yaş haddinden ötürü 24 Mart’ta akademiden emekli olmuştu. İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nün yaptığı paylaşımda “Prof. Dr. Mult. A.M. Celâl Şengör, akademik görevinden 24 Mart 2022 tarihinde emekliye ayrılacaktır” sözleri kullanılmıştı.

Şengör ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Spor sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.