Eski avukatının açtığı dava sonu oldu: Profilo resmen iflas etti

Bir periyot en büyük sanayi listelerinde yer alan, vergi rekorları kıran Profilo Holding için, geçtiğimiz perşembe İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde …

16.11.2021
Eski avukatının açtığı dava sonu oldu: Profilo resmen iflas etti

Bir periyot en büyük sanayi listelerinde yer alan, vergi rekorları kıran Profilo Holding için, geçtiğimiz perşembe İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada iflas kararı verildi. Geçen yıl vefat eden iş insanı Jak Kamhi’nin, kiralık küçük bir iş yerinde…

Bir periyot en büyük sanayi listelerinde yer alan, vergi rekorları kıran Profilo Holding için, geçtiğimiz perşembe İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada iflas kararı verildi. Geçen yıl vefat eden iş insanı Jak Kamhi’nin, kiralık küçük bir iş yerinde temelini atmasının akabinde Türkiye endüstrisinin kıymetli aktörlerinden biri pozisyonuna gelen holdingi iflasa sürükleyen davayı açan ise holdingin eski avukatı.

Hürriyet’te yer alan habere nazaran; Profilo Kümesi şirketlerinin avukatlığını üstlenen, kurucu Jak Kamhi ile de yakın bağı olan ünlü avukat Sümer Altay, takip ettiği kıymetli bir evraktaki vekâlet fiyatının ödenmediği gerekçesiyle küme ile karşı karşıya geldi. Anılan belgeden uzaklaştırılan Av. Altay, vekâlet fiyatının ödenmesi için teşebbüste bulundu lakin olumlu bir sonuç elde edemedi.

AVUKATIN ALACAĞI 2.5 MİLYON TL

Avukat Altay bu defa, 2.5 milyon liralık alacağı için Profilo Holding AŞ ile Profilo Sanayi ve Tic. AŞ’ye karşı Iflas davası açtı. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme depo kararı verdi. Depo kararına karşın ödeme yapılmayınca Profilo için kaçınılmaz sona gidildi. Geçen perşembe gün yapılan duruşmada Altay’ın avukatları “Borç ödenmedi. Davalıların farklı ayrı iflasına karar verilsin” dedi. Davalı şirketlerin avukatı ise “Davanın reddine karar verilmesini istiyoruz” dedi.

Tarafların taleplerini alan mahkeme kararını verdi. Mahkeme 11 Kasım günü saat 13. 40 prestiji ile 104 milyon TL sermayeli Profilo San. ve Tic. AŞ ile, 65 milyon TL sermayeli Profilo Holding AŞ’nin iflasına karar verdi.

KURULUŞLARI YARIM ASRI DEVİRMİŞTİ

Anılan iki şirketin kuruluş tarihi ise yarım asrı devirmiş durumda. Profilo Sanayi AŞ 1965 yılında kurulurken, Profilo Holding AŞ’nin kuruluşu ise 1971 olarak kayıtlarda yer alıyor. Mahkemenin verdiği iflas kararı sonrası süreç şu biçimde işleyecek. Her iki şirket için da tasfiye sürecine geçilecek. İstanbul İflas Müdürlüğü iki şirketin de tasfiyesini yürütecek. Oluşacak iflas masası, iki şirketin varlıklarını satarak borçları ödeme yoluna gidecek. Anılan borçlar ortasında kamunun vergi ve prim alacakları kelam konusu. Öte yandan, mahkemenin verdiği iflas kararına itiraz hakkı da var. Lakin bu itiraz, tasfiye sürecinin yürütülmesine pürüz değil.

‘KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ’

Kararın gerçek olmadığını düşündüklerini vurgulayan Profilo Holding CEO’su Dani Sami Acıman, Hürriyet’e “Yerel mahkemenin kararının gerçek olmadığını düşünüyoruz. Bu karar, uzman raporlarına aksi tarafta çıktı. Karara itiraz edeceğiz; karar bozulacaktır. Profilo olarak öbür kimseye borcumuz yok. Davaya husus olan ödeme yapıldığında iflas kararı da kalkacaktır. Her iki şirketin de, bu parayı ödemeye kâfi fazlası ile varlığı var” açıklamasında bulundu.

‘PARAYI TAHSİL ETMEM MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR’

Profilo Grubun’nun en değerli iki şirketinin iflasına yol açan davayı açan Av. Sümer Altay ise hususla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ben Profilo’nun öbür bir evrakında avukatlık yaptım. 13 yıl evvel açtığımız çok kıymetli bir dava bu. Ve kazanma yolunda olduğumuz bir belgeydi. Bu davadan alındım. Benim de vekâlet fiyatım kelam konusuydu. Profilo Holding ve Profilo Sanayi AŞ de bu alacağıma kefil oldu. Davayı açtık ve kazandık. Fakat, parayı tahsil etmem mümkün görünmüyor” diye konuştu.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.