Enver Paşa kimdir, nerelidir? Enver Paşa hayatı, yer aldığı savaşlar ve görev süreleri

4 Ağustos vefat yıldönümü olan Enver Paşa’nın hayatı ve vazifeleri birçok vatandaşımız tarafından merak ediliyor. Pekala Enver Paşa kimdir …

Enver Paşa kimdir, nerelidir? Enver Paşa hayatı, yer aldığı savaşlar ve görev süreleri

4 Ağustos vefat yıldönümü olan Enver Paşa’nın hayatı ve vazifeleri birçok vatandaşımız tarafından merak ediliyor. Pekala Enver Paşa kimdir, nerelidir, rutbesi nedir tüm ayrıntılar haberimizde.

Osmanlı Devleti’nin 1910’lu yıllarında tesirli olan askeri ve siyasetçisi Enver Paşa’nın bugün yani 4 Ağustos vefat yıldönümüdür. Hayatı ve vazifeleri merak edilen Enver Paşa kimdir, nerelidir, kaç yaşında vefat etmiştir?

ENVER PAŞA KİMDİR?

Enver Paşa 22 Kasım 1881’de doğan ve 4 Ağustos 1922’de vefat eden, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında faal olan Osmanlı askeri ve siyasetçisi. Asıl ismi “İsmâil Enver” ‘dir.

3. Ordu ve Kafkas İslam Ordusu komutanlığı yapmıştır. İttrehberaydin.comt ve Terakki Cemiyeti’nin değerli liderleri ortasında bulunmuş, 1913’te Bâb-ı Âli Baskını ismi verilen askeri darbeyle cemiyetin iktidara gelmesini sağlamış, 1914’te Almanya ile askeri ittifaka önayak olarak Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na girmesine öncülük etmiş, savaş yıllarında Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili sıfatıyla askeri politikayı yönetmiştir. Bu savaş sırasında meydana gelen Ermeni Kırımı’nı hazırlayanlardan biridir. I. Dünya Savaşı’nın mağlubiyet ile sonuçlanması üzerine, Almanya ve Rusya’da Türk halklarının bir ortaya getirilmesi maksatlı pek çok çabada bulunmuş, Sovyet hükûmetinin takviyesini kaybettikten sonra Orta Asya’daki Türk halklarını ayaklandırmak maksadıyla gittiği Türkistan’da Bolşeviklere karşı yaptığı bir çatışma sırasında ölmüştür.

1914’te Padişah Abdülmecit’in torunu (Şehzade Süleyman’ın kızı) Naciye Sultan’la evlenerek Osmanlı hanedanına damat olmuştur. Bu evlilikten Türkân Mayatepek (ö. 1989) ve Mahpeyker Ürgüp isimli kızları ve Ali Enver Akoğlu (1921-1971) isimli bir oğlu vardır. Enver Paşa, Genelkurmay eski liderlerinden Kazım Orbay’ın da kayınbiraderiydi.

Enver Paşa doğum tarihi : 22 Kasım 1881

Enver Paşa vefat tarihi : 4 Ağustos 1922 (40 yaşında)

Enver Paşa aslen nerelidir : İstanbul

Enver Paşa rütbesi nedir : Birinci Ferik (Günümüzdeki Orgeneral)

Enver Paşa vazifesi nedir : Harbiye Nazırı

Enver Paşa misyon mühleti : 1914-1918

Enver Paşa başka misyonları : Erkân-ı Harbiye-i Genele Reisi, Osmanlı Orduları Başkomutan Vekili ve Osmanlı Orduları Başkomutanlık Kurmay Başkanı

ENVER PAŞA’NIN YER ALDIĞI SAVAŞLAR NELERDİR?

– Trablusgarp Savaşı

– Balkan Savaşları

– I. Dünya Savaşı

– Sarıkamış Harekâtı

– Bakü Muharebesi

– Rus İç Savaşı

– Çanakkale Savaşı

ENVER PAŞA HAYATI VE BİYOGRAFİSİ (KISACA)

3. Ordu ve Kafkas İslam Ordusu komutanlığı yapan Enver Paşa, İttrehberaydin.comt ve Terakki Cemiyeti’nin değerli liderleri ortasında bulunmuş, 1913’te Bâb-ı Âli Baskını ismi verilen askeri darbeyle cemiyetin iktidara gelmesini sağlamış, 1914’te Almanya ile askeri ittifaka önayak olarak Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na girmesine öncülük etmiş, savaş yıllarında Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili sıfatıyla askeri politikayı yönetmiştir. Bu savaş sırasında meydana gelen Ermeni Kırımı’nı hazırlayanlardan biridir. I. Dünya Savaşı’nın hezimet ile sonuçlanması üzerine, Almanya ve Rusya’da Türk halklarının bir ortaya getirilmesi hedefli pek çok gayrette bulunmuş, Sovyet hükûmetinin dayanağını kaybettikten sonra Orta Asya’daki Türk halklarını ayaklandırmak emeliyle gittiği Türkistan’da Bolşeviklere karşı yaptığı bir çatışma sırasında ölmüştür.

1914’te Padişah Abdülmecit’in torunu (Şehzade Süleyman’ın kızı) Naciye Sultan’la evlenerek Osmanlı hanedanına damat olmuştur. Bu evlilikten Türkân Mayatepek (ö. 1989) ve Mahpeyker Ürgüp isimli kızları ve Ali Enver Akoğlu (1921-1971) isimli bir oğlu vardır. Enver Paşa, Genelkurmay eski liderlerinden Kazım Orbay’ın da kayınbiraderiydi.

Manastır, Koçana ve Üsküp’te çeşitli askeri misyonlarda bulunduktan sonra 1904’te kolağası (önyüzbaşı), 30 Ağustos 1906’da binbaşı oldu. Ekim 1907’de Manastır civarında eşkiya takibi ile görevlendirildi. 1908 yılına kadar devam ettiği bu misyon sırasında Bulgar çetelerine karşı verdiği gayretler, onda milliyetçilik fikrinin gelişmesinde rol oynadı. Çatışmalarda bacağından yaralanarak bir ay hastanede kaldı. Bu bölgedeki çalışmalarından dolayı 4. ve 3. Mecidiye, 4. Osmaniye nişanlarıyla altın Liyakat Madalyasına layık görüldü.

1922 Şubat’ında komutasında topladığı Basmacı birlikleri ile Duşanbe’yi ele geçirdi ve oradaki Sovyet garnizonunu tutsak aldı. Akabinde Horasan üzerine yürüyerek Kızıl Ordu birliklerinin Buhara ve Horasan’dan çekilmelerini istedi. 28 Haziran 1922’deki Kafiran Savaşı’nı kaybettikten sonra dağlara çekilmek zorunda kaldı. 4 Ağustos 1922’de Kurban Bayramı sırasında Tacikistan’da, Belçivan yakınlarında Agop Melkovian komutasındaki Bolşevik Ruslara karşı yapılan bir çarpışmada üzerine düşen havan topuyla hayatını kaybetti ve Çeğen köyüne gömüldü.

3 Ağustos 1996’da İstanbul’a getirilen nkent aydın haberlerişı bir gece Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nde tutuldu. Vefat yıldönümü olan 4 Ağustos 1996 tarihinde, Şişli Camii’nde 8 imamın kıldırdığı cenaze namazının akabinde Şişli’deki Abide-i Hürriyet Zirvesi’nde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığı’nca ortak olarak hazırlanan, Talat Paşa’nın yanındaki mezara defnedildi. Merasime devrin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ulusal Savunma Bakanı Turhan Tayan, Devlet Bakanı Abdullah Gül, Sıhhat Bakanı Yıldırım Aktuna, Kültür Bakanı İsmail Kahraman, ANAP Milletvekili İlhan Kesici ve İstanbul Valisi Rıdvan Yenişen’le Enver Paşa’nın torunu Osman Mayatepek’le öbür yakınları katıldı.

Enver Paşa,Savaş,Askeri,Osmanlı,Türk,Görev,Ordu,Sırasında,4 Ağustos,I. Dünya Savaşı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Eğitim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.