“Enflasyon muhasebesine geçilsin”

TÜGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, “Kazanamadığımız paranın üzerinden ödediğimiz vergiler nedeniyle işletme sermayeleri eridi. Enflasyon düzeltmesinin yılsonu itibarıyla öne çekilmesi, mümkün değilse ilk geçici vergi döneminde uygulamanın yürürlüğe girmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

10.12.2022
“Enflasyon muhasebesine geçilsin”

Merkez Bankası’nın politika faizini düşürmesine rağmen, iş dünyasının finansmana erişiminde sıkıntılar devam ediyor. Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Nilüfer Çevikel, kredi sorununun halka arzlarla aşılabileceğini söyledi. Bu sorunun üzerine bir de enflasyonla mücadele ettiklerini anlatan Çevikel, işletmelerin kazanmadıkları paraların vergilerini ödemek zorunda kaldıklarını belirtti.

KURDA DENGE GEREK

En son 2004’te uygulanan enflasyon muhasebesine herkesin hazırlıksız yakalandığını ve müşterek taleple ertelendiğini hatırlatan Çevikel, “Bugünkü koşullarda uygulanması gerekti. Kârların düştüğü bir ortamda yüksek vergiler ödeniyor. Kazanamadığımız paranın üzerinden ödediğimiz vergiler nedeniyle işletme sermayeleri eridi. Enflasyon düzeltmesinin yılsonu itibarıyla öne çekilmesi, mümkün değilse ilk geçici vergi döneminde uygulamanın yürürlüğe girmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Enflasyon kadar artmayan döviz kurlarının ihracatçıyı fiyatlama konusunda sıkıntıya soktuğunu dile getiren Çevikel, “Bunu başta tekstil ve hazır giyim sektörleri olmak üzere derinden hissetmeye başladık. Burada bir denge yakalanmazsa, başlayan sipariş iptalleri daha da artacaktır” dedi.

“Enflasyon Muhasebesine Geçilsin” 1

Nilüfer Çevikel

Alım gücü yükseltilmeli

Çalışanların enflasyon altında ezilmemesi gerektiğini söyleyen TÜGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, yıl sonunda yüzde 60 civarında bir zam beklediklerini belirtti. Alım gücü yükseltilmeden, enflasyona neden olan koşullar ortadan kaldırılmadan asgari ücrete yapılacak her zammın ömrünün kısa süreli olacağını vurgulayan Çevikel, zammın yükünün de tamamen işverene bırakılmaması gerektiğini kaydetti.

Enflasyon,İş ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/enflasyon-muhasebesine-gecilsin-7522675/

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.