Emniyet, yangınla ilgili paylaşımları incelemeye aldı! Dikkat çeken “Şahan” detayı

Marmaris’te çıkan orman yangınıyla ilgili birçok paylaşım yapılmış ve “Uçaklar nerede?” diye soran ünlü komedyen Şahan Gökbakar, toplumsal …

23.06.2022
Emniyet, yangınla ilgili paylaşımları incelemeye aldı! Dikkat çeken “Şahan” detayı

Marmaris’te çıkan orman yangınıyla ilgili birçok paylaşım yapılmış ve “Uçaklar nerede?” diye soran ünlü komedyen Şahan Gökbakar, toplumsal medyada linç edilmişti. Emniyet, yangınla ilgili paylaşımları incelemeye aldı. Marmaris etiketiyle ilgili 22 bin 787 farklı hesaptan paylaşım yapıldığını belirten EGM, bu hesapların yüzde 59’unun bot olduğunu tespit etti. EGM ayrıyeten, “Şahan” sözü hakkında 10 bin 723 farklı hesaptan paylaşım yapıldığını ve bu hesapların yüzde 57’sinin bot olduğunu belirtti.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün çıkan orman yangınıyla ilgili toplumsal medyada binlerce paylaşım yapıldı. Ünlü komedyen Şahan Gökbakar da yangının akabinde arka arda paylaşımlar yaparak hükümete “Uçaklar nerede?” sorusunu yöneltti. Gökbakar’ın paylaşımlarından sonra “Şahan” ismi kısa müddette toplumsal medyada en çok konuşulan hususlar ortasına girdi. “Allah belanı versin Şahan” etiketi altında kullanıcılar binlerce yorumda bulundu. Emniyet Genel Müdürlüğü de yapılan paylaşımları mercek altına alarak paylaşımda bulunan hesapların kıymetli bir kısmının bot hesaplar olduğunu tespit etti.

“DEZENFORMASYON Fkent aydın haberleriLİYETLERİ YÜRÜTÜLÜYOR”

Marmaris’te meydana gelen orman yangınıyla ilgili EGM’den verilen bilgilendirme argümanında, toplumsal medya platformlarında yapılan paylaşımların yangına müdahale edilmediği, otellere alan açmak için çıkarıldığı ve sabotaj telaffuzlarının dolanıma sokularak dezenformasyon fkent aydın haberleriliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı belirtildi.

“SUÇ ÖGESİ İÇEREN PAYLAŞIMLARIN KULLANICILARI TESPİT EDİLDİ”

Açıklamada, kamuoyu üzerinde panik ve güvensizlik oluşturabilecek telaffuzların bot hesaplar aracılığıyla yayıldığı aktarılarak, “Meydana gelen yangın olayı ile ilgili paylaşımlar incelenmiş ve halkın bir bölümünü öteki bir kesiti aleyhine düşmanlığa yahut kin beslemeye alenen tahrik eden, halk ortasında kaygı ve panik yaratmak maksadıyla içerik üreten hesaplar hakkında çalışma yapılmış olup, kabahat ögesi içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek süreçlere başlanılmıştır” sözleri kaydedildi.

22 BİNDEN FAZLA HESAPTAN PAYLAŞIM YAPILDI

Yangınla ilgili oluşturulan etiket ve bahsetmelerle ilgili bot hesapların tespitine yönelik yapılan çalışmalarda, Marmaris etiketi kullanılarak 22 bin 787 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı, bu hesapların yüzde 59.42’sinin bot hesaplar olduğu aktarıldı.

ÇOĞU HESABIN BOT HESAP OLDUĞU BELİRLENDİ

Açıklamanın devamında ise şu sözlere yer verildi: “‘Orman’ sözü kullanılarak 16 bin 31 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 67.38’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. ‘Yanan’ sözü kullanılarak 17 bin 235 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 56.1’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. ‘Uçaklar’ sözü kullanılarak 3 bin 571 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 71.74’ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

ŞAHAN SÖZÜ DİKKAT ÇEKTİ

‘Şahan’ sözü kullanılarak 10 bin 723 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 57,14’ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. ‘Otel’ sözü kullanılarak 5 bin 709 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 54.55’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.”

aydın haberleri / Ferhat Ekinci – Yeni

Paylaşım,Yangın,Bilgisayarlar,Bot Hesap ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.