Almanya Türkiye’den 2 milyon işçi bekliyor: İşte Almanya’nın alacağı o meslekler

Avrupa’da nüfusun yaşlanması ile birlikte başta ağır iş kollarında olmak üzere pek çok dalda nitelikli çalışan gereksinimi her geçen gün büyüyor …

22.06.2022
Almanya Türkiye’den 2 milyon işçi bekliyor: İşte Almanya’nın alacağı o meslekler

Avrupa’da nüfusun yaşlanması ile birlikte başta ağır iş kollarında olmak üzere pek çok dalda nitelikli çalışan gereksinimi her geçen gün büyüyor.Avrupa’da bu ülkelerin başında ise Birlik’in lokomotifi olan Almanya geliyor.Almanya’da uzmanlık istenen iş kol…

Avrupa’da nüfusun yaşlanması ile birlikte başta ağır iş kollarında olmak üzere pek çok kesimde yetişmiş çalışan muhtaçlığı her geçen gün büyüyor.

Avrupa’da bu ülkelerin başında ise Birlik’in lokomotifi olan Almanya geliyor.

Almanya’da uzmanlık istenen iş kollarında çalışacak 1.9 milyon çalışan açığı olduğu belirtiliyor.

Hatta havacılık dalında fkent aydın haberleriliyet gösteren şirketler yer hizmetlerinde istihdam etmek için Türkiye’den 2 bin çalışan istiyor.

Bunun sağlanması için de Federal Hükümet’den ilgili maddede esneklik talep ediyor.

ANKARA’NIN YENİ MUAHEDELER YAPMASI GEREKİYOR

Almanya’da çabucak her bölümde açık bulunurken Avrupa Birliği içinde de bu sayı kapanamıyor. AB üyesi ülke vatandaşlarının istedikleri fiyatların çok olması ve ayrıyeten açığı kapatacak sayıda çalışan olmaması sebebiyle Almanya’da gözlerin Türkiye’ye döndüğü belirtiliyor. Ankara’nın bu mevzuda atılım yaparak ‘Türk vatandaşlarını çalışan olarak’ gönderebilmek için, yeni muahedeler yapması gerekiyor.

TÜRKİYE’DEN GİDEN AFGAN VE SURİYELİLER ÇABUCAK İŞE BAŞLADI

Fakat son devirde Türkiye’den çok sayıda Suriyeli ve Afgan Almanya’ya gitmeye başladı. Sözcü’den Ali İnanç’ın haberine göre Almanya’ya ulaşan Suriyeli ve Afganlar da Almanya’da hemen çalışmaya başlıyor. Zira Almanya’nın Suriye’den giden mülteciler arasında kalifiyeli olanları ve mesleğinde uzman olanları seçtiği belirtilmişti. Sadece Suriyeli doktor sayısının 5 bine yakın olduğu ortaya çıkmıştı.

A 2 DÜZEYİNDE ALMANCA VİZEDE KOLAYLIK SAĞLIYOR

1.9 milyon kalifiyeli çalışan açığı olduğu ifade edilen Almanya’da uzman çalışan aranan gözde meslek gurupları ile sektörler şöyle:

İNŞkent aydın haberleriT SEKTÖRÜ VE TÜRK ŞİRKETLERİ: Birçok Türk firması Almanya’da inşkent aydın haberlerit ve emlak sektörüne girdi. Bunlar arsalar alıyor, imar iznine göre lüks evler ya da villalar yapıyor. Kimi eski evleri alıp tamir ediyor ve daire daire satıyor. Demirci, kaynakçı, su teknisyeni, elektrikçi, kaloriferci gibi binlerce işçiye kolay vize veriliyor. Türk inşkent aydın haberlerit işçileri, bu alandaki uzmanları kolaylıkla getirebiliyor. A 2 düzeyinde Almanca vizede kolaylık sağlıyor.

EN AZI 4000 EURO BRÜTTEN BAŞLIYOR

BİLİŞİM SEKTÖRÜ: Bilgisayar programcıları, yazılımcılar, İngilizce- Almanca bilen bilgisayarcılar çok aranıyor. Bu kesimde ücretler oldukça dolgun ve en azı 4000 Euro brütten başlıyor. Mavi Kart’la kısa süreliğine gelmek mümkün. İşiniz devam eder ve üç yılı aşkın süre aynı yerde çalışırsanız, Almanya’da sürekli oturum izni alıyorsunuz.

DOKTORLAR EN KOLAY VİZE ALAN MESLEK GURUBU

SAĞLIK SEKTÖRÜ: Doktor, hemşire ve sağlık personeline her zaman ihtiyaç duyuluyor. Yine en az A 2 ve tercihen B 2 düzeyinde Almanca gerekiyor. Özellikle doktorların ileri düzeyde Almanca bilmesi şart. Bunlar, Almanya’dan iş garantisi ya da hastaneden davet alınca, kolayca vize çıkartabiliyor.

TÜRKİYE’DEN 2 BİN YER PERSONELİ İÇİN YASADA ESNEKLİK İSTENDİ

ULAŞIM VE HAVACILIK: Havkent aydın haberlerilanlarında yer personeli sıkıntısı yaşanıyor. Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği (BDL), Türkiye’den 2 bin yer personeli alınabilmesi için yasanın esnetilmesini istedi.

Federal Çalışma Bakanlığı’na teklif sunulurken, yine A 2 düzeyinde Almanca bilgisi gerekiyor.

Yer personelinin Hava Yolu Birliği IATA’nın koşullarını taşıyan sertifika sahibi olması ve sicilinin temiz olması gerekiyor. Sadece Frankfurt’taki açığın 1200 kişi olduğu açıklandı… Aynı şekilde tecrübeli pilotlar da Almanya’da kolaylıkla iş bulabiliyor.

DİL BİLEN ÖĞRETMENLER DE KISA SÜREDE İSTİHDAMA ALINIYOR

MEDYA, HUKUK, MÜHENDİSLİK, EĞİTİM: Bu alanlarda, Almanya’daki işyerlerinden ya da bürolardan, iş garantisi alanlar, yeterli düzeyde Almanca bilmeleri halinde gelebilecek.

Dil bilen öğretmenler de kısa sürede istihdama alınıyor. Önce stajyer öğretmen oluyorlar, iki yıl içinde de tam kadrolu öğretmenliğe geçiyorlar. Bunda diploma ve mesleki yeterliliğin kanıtlanması şart.

TEK ÖNEMLİ KISTAS, ALMANYA’YA YÜK OLMAMAK

YATIRIM VE ŞİRKETLER: Almanya’ya 500 bin Euro’nun üzerinde yatırım yapacağını kanıtlayanlar, şirket kuranlar, hali hazırda görülenin yöneticileri rahat vize alıp gelebiliyor. Buradaki tek önemli kıstas, Almanya’ya yük olmamak ve kazanç sağlayabileceğini göstermek. Yatırımcılara her zaman kapılar açık.

SARRAFLAR DA EN ÇOK ARANANLAR ARASINDA

ALTIN -GÜMÜŞ İŞLEMECİLERİ: Bunlar dışındaki birçok sektörde uzman olanlar da, örneğin altın-gümüş işlemeciliği gibi ya da aranan el sanatlarında yetkin olanlar, ‘uzmanlıklarını kanıtlarlarsa’, davet edilmeleri şartıyla vize alabilecek.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.