Ekran kartı fiyatları düşüyor!

Teknoloji Haberleri NVIDIA, RTX serisi sayesinde geçtiğimiz birkaç yılı epey verimli geçirdi. Bilhassa RTX 30 serisi ekran kartlarında sunduğu …

06.09.2022
Ekran kartı fiyatları düşüyor!

Teknoloji Haberleri

NVIDIA, RTX serisi sayesinde geçtiğimiz birkaç yılı epey verimli geçirdi. Bilhassa RTX 30 serisi ekran kartlarında sunduğu kripto para madenciliğini engelleyen yazılımla birlikte piyasadaki stok sorunlarını de bir ölçü aşmayı başardı. Şimdiyse RTX 40 serisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Çabucak öncesinde ise ekran kartı fiyatları düşüşe geçti.

Ekran kartı fiyatları ne kadar düştü?

NVIDIA, bu yıl bitmeden RTX 40 serisi ekran kartlarının zirve modellerini pazara sunma niyetinde. Çabucak öncesinde ise stoklarında büyük yer kaplayan RTX 30 serisini elden çıkarmak istiyor. Bu da ekran kartı fiyatları açısından olumlu bir gelişme yarattı.

RTX 30 serisi bilhassa yaz aylarında hayli büyük talep gördü. Lakin yıl sonuna kadar benzeri satış datalarını görmemiz hayli olası. Çünkü bir periyot tedarik ve üretim sorunları ile çip krizi gibisi sıkıntılar nedeniyle ekran kartı fiyatları 3-4 katına kadar çıktı.

Nvidia doğruladı! RTX 40 ailesi yakında geliyor

Örneğin RTX 3090 Ti birinci çıktığı periyotta piyasada bulmak neredeyse imkansızdı. Stoklar yenilendiğinde ise 3 bin dolar düzeyinde bir etikete sahip oluyordu. Ancak şu anda 1099 dolar ve altı fiyatlara almak mümkün. Buna misal bir halde RTX 3090’ın fiyatı 960 doların altına ve RTX 3080 Ti fiyatı 739 dolara kadar geriledi.

Dolayısıyla önümüzdeki günlerde ekran kartı pazarında oyuncular için hoş açıklıklar olacak. Olağan bu durumun tesiri ülkemize tıpkı gün yansımayacaktır. Ancak RTX 30 serisinin fiyatlarının bir mühlet giderek düşeceğini belirtelim.

RTX 4080, 12GB ve 16GB formunda 2 seçenekle geliyor

Bugün ortaya çıkan sızıntılara nazaran NVIDIA, RTX 4080 serisini biraz daha üzerinde duruyor. Bu crehberaydin.comzın satışa çıkacak son sürümlerinin 12GB/10 PCB ve 16GB/ 12 PCB biçiminde 2 farklı versiyonu olacağı belirtiliyor. RTX 4090 ise beklendiği üzere 24 GB/ 14 PCB olarak gelecek. Olağan bu durum ekran kartı fiyatları ortasında büyük fark yaratmayacaktır.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Serisi,Rtx 30,Ekran Kartı Fiyatları ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Spor sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.