Dünya bu anları hayretle izledi! Felçli adamın beynine makine bağlandı, sonrasında olanlar doktorları bile şaşırttı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir tıp merkezinde gerçekleştirilen çalışmada, 30 yıldır kısmi felçli olan adamın beynine makine bağlandı …

04.07.2022
Dünya bu anları hayretle izledi! Felçli adamın beynine makine bağlandı, sonrasında olanlar doktorları bile şaşırttı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir tıp merkezinde gerçekleştirilen çalışmada, 30 yıldır kısmi felçli olan adamın beynine makine bağlandı. Makine sayesinde keki kesip kendisini beslemeyi başaran adam, hekimleri bile şaşkınlık içinde bıraktı.

ABD’nin Maryland eyaletindeki Johns Hopkins Tıp Merkezi’nde tüm dünyanın yakından takip ettiği bir deney gerçekleştirildi. Uzun süren çalışmaların akabinde 30 yıldan bu yana felç olan bir hastanın beynine, robot bağlandı. Felçli hasta, beyninden gönderdiği dalgalar sayesinde robot kolu kullanmayı başardı.

ÖNÜNE KEK KONULDU

Daha sonra felçli adamın önüne kek konuldu ve robot sayesinde kendi kendini beslemesi beklendi. Adam, biraz zorlanmasının akabinde keke uzandı ve robot eldeki bıçakla keki kesip kendi kendisini beslemeyi başardı.

DOKTORLAR BİLE ŞAŞIRDI

Felçli adamın, tam 30 yıl sonra kendi kendini besleyebilmesi ve hareket kabiliyetini kullanması, çalışmaya katılan hekimleri dahi şaşkınlık içerisinde bıraktı. Çalışma hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Francesco Tenore, “Hareket kabiliyeti kısıtlı olan insanlara, gelişen teknoloji ile birlikte hareket kabiliyeti kazandırmaktan ötürü büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

“İNSAN GİBİSİ EL MAHARETİ GEREKİYOR”

Çalışmanın öncüleri ortasında yer alan Dr. David Handelman ise, “Robotların, fonksiyonelliği azalmış beşerler için yarar sağlamasını hedefliyoruz. Fakat robotların bunu yapması için insan gibisi el hünerlerini geliştirmemiz gerekiyor. Şu anda önümüzdeki gaye bu” tabirlerini kullandı.

Robot ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.