Dünya Bankası açıkladı: 2.6 milyar insan ‘yemek pişirme yoksulluğu’ yaşıyor

Dünya Bankası’nın yaptığı açıklamada hali hazırda dünya nüfusunun 3’te birinin ‘yemek pişirme yoksulluğu’ yaşadığını belirtti. Açıklamaya nazaran …

22.01.2022
Dünya Bankası açıkladı: 2.6 milyar insan ‘yemek pişirme yoksulluğu’ yaşıyor

Dünya Bankası’nın yaptığı açıklamada hali hazırda dünya nüfusunun 3’te birinin ‘yemek pişirme yoksulluğu’ yaşadığını belirtti. Açıklamaya nazaran 2.6 milyar insan; pak olmayan, temel yemek pişirme koşullarından mahrum ve sağlıklı olmayan mutfak koşullarında …

Dünya Bankası‘nın yaptığı açıklamada hali hazırda dünya nüfusunun 3’te birinin ‘yemek pişirme yoksulluğu’ yaşadığını belirtti. Açıklamaya nazaran 2.6 milyar insan; pak olmayan, temel yemek pişirme kaidelerinden mahrum ve sağlıklı olmayan mutfak koşullarında yemek pişiriyor. Buna nazaran; kâfi ekonomik seviyeye erişemeyen toplumlar, hijyenik olmayan kaidelerde çağdaş mutfak gereçlerinden mahrum, verimli ve inançlı olmayan metotlarla yemek pişiriyor.

‘Yemek Pişirme Yoksulluğu’ olarak isimlendirilen bu durumda, dünya nüfusunun 3’te biri yetersiz temel gereçlerle kirli ortamlarda ve kolay mutfak gereçlerinden mahrum bir halde yemek pişiriyor ve karnını doyuruyor.

2030 YILINDA 2.4 MİLYON İNSAN PİŞİRME YOKSULLUĞU YAŞAYACAK

Ömürde kültürel ve toplumsal ehemmiyeti olan yemek pişirme aktivitesinin birtakım gelişmekte olan ülkelerde çok sıkıntı kaidelerde yapıldığına dikkat çeken Dünya Bankası, 2019 yılında fakir toplumların pak yemek pişirme koşullarına ulaşması için ‘Temiz Pişirme Fonu’ oluşturdu. Fon, yemek pişirme hizmetlerini teşvik maksatlı özel bölüme finansman hibeleri yoluyla mali ve teknik dayanak sağlıyor.

Dünya Bankası, bu mevzuda gerekli çalışmalara öncelik verilmediği takdirde 2030 yılında 2.4 milyar insanın yemek pişirme yoksulluğu yaşayarak en kolay mutfak ihtiyaçları olmadan, pak olmayan koşullarda besleneceğini vurguladı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.