Bu yöntemler sayesinde doğal gaz faturalarınız düştükçe cebiniz ısınacak

Meskenlerde kullanılan doğal gaza 1 Ocak 2022 prestijiyle yüzde 25 oranında artırım geldi. Elektrik ve su kullanımına da yansıyan artırımlar …

22.01.2022
Bu yöntemler sayesinde doğal gaz faturalarınız düştükçe cebiniz ısınacak

Meskenlerde kullanılan doğal gaza 1 Ocak 2022 prestijiyle yüzde 25 oranında artırım geldi. Elektrik ve su kullanımına da yansıyan artırımlar, faturalarda yüksek meblağların görülmesine neden oldu. Yurdun birçok bölgesini etkileyen soğuk hava ve kar yağışı ile birlikte …

Meskenlerde kullanılan doğal gaza 1 Ocak 2022 prestijiyle yüzde 25 oranında artırım geldi. Elektrik ve su kullanımına da yansıyan artırımlar, faturalarda yüksek fiyatların görülmesine neden oldu. Yurdun birçok bölgesini etkileyen soğuk hava ve kar yağışı ile birlikte ısınma müddeti uzayan meskenlerde yakıt harcama oranı arttıkça, fatura bedeli de yükseldi. Doğal gaz fatura bedelinizi düşürecek, cep dostu teklifleri uygulayarak siz de yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz.

DOĞAL GAZ TASARRUFU İÇİN YAPILACAKLAR

* Meskenden çıkarken kombiyi kapatmak yerine daha düşük bir ısıtma pozisyonuna alabilir ya da kombiye bağlı bir oda termostatı bulunuyorsa bunun derecesini düşürerek kombinin gün içerisinde daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Konuttan çıkarken kombiyi büsbütün kapatmak ekstra maliyetlere neden olabilir. Kombi yine açıldığında, konutu uygun sıcaklığa getirebilmek için daha fazla güç ve yakıt harcayacaktır. Bu durum da fatura bedelinin artmasına neden olur. Bu sebeple, kombiyi büsbütün kapatmak yerine muhakkak bir sıcaklığa düşürerek daha verimli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

* Isı mühendislerine nazaran dış hava sıcaklığına bağlı olarak ısıtma crehberaydin.comzlarını düşük sıcaklıkta daima olarak yakmak, kesintili yakmaktan daha ekonomik bir metottur.

* Isı yalıtımı doğal gaz tasarrufunda kıymetli rol oynar. Mantolama prosedürüyle ısı yalıtımı yapılmış bir bina yüzde 40’a varan yakıt tasarrufu sağlar.

* Pencere seçimi yaparken çift cam ve sızdırmaz özelliğine sahip seçenekleri tercih etmelisiniz. Sırf pencerelerin değil, kapıların da sızdırmazlığı denetim edilmelidir.

* Eşyalar; peteklerin üstünü, yanını, sağını ve solunu kapatmayacak halde yerleştirilmelidir.

* Peteklerin gerisinden da ısı kaybı olabilir. Bu ısı kaybını önlemek için ısı yalıtım plakları kullanabilirsiniz.

* Oda termostatı ve termostatik vana kullanmak tasarruflu bir ısınma için kıymetlidir. Bu crehberaydin.comzlar sayesinde odalarınızın uygun konfor sıcaklığında kalmasını sağlayabilirsiniz.

* Şayet meskende çatı katı odası bulunuyorsa üst kat ona uygun bir biçimde yalıtılmalıdır. Çatınızı uygun bir yalıtım gereci ile en az 10 santimetre kadar kalınlığında yalıtın. Bu süreç için yapılacak masraf, sağlayacağınız yakıt tasarrufu ile en çok iki yıl içinde geri ödenecektir.

* Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su boruları yalıtılmalıdır.

* Doğal gaz tasarrufunda kullandığınız kombinin de tesiri büyüktür. Kombi seçimi yaparken elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci crehberaydin.comzlar tercih etmelisiniz.

* Yoğuşmalı kombilerin hem etraf dostu hem de daha tasarruflu crehberaydin.comzlar olduğunu hatırlatmakta yarar var. Bu nedenle, kombi satın alırken tercihinizi yoğuşmalı kombilerden yana yapmalısınız. Satış sonrası servis hizmeti olan, TSE ve CE dokümanları arayın ve kesinlikle farklı markaları karşılaştırın.

* Her bir derecelik fazla ısıtmanın, yüzde 6 oranında ekstra maliyete neden olduğunu unutmayın.

* Kış mevsimi öncesinde doğal gaz tesisatlarına, crehberaydin.comzlara ve bacalara bakım yaptırmak da tasarruf açısından epeyce kıymetlidir.

* Geceleri uyurken kalın örtü kullanarak oda sıcaklığını 16-18 dereceye kadar düşürebilirsiniz.

* Meskenin kullanılmayan odalarında radyatörleri kapatabilir ya da kısabilirsiniz.

* Bilhassa oturma odaları ısıtmanın yanında kesinlikle nemlendirilmeli; zira nem, sıcaklığın daha çok hissedilmesini sağlar.

KOMBİYİ KAÇ DERECEDE YAKMAK GEREKİR?

Kombi derecesinin, olağan ömür standartları için kış aylarında 22 derece, gece skent aydın haberleritlerinde ise 17-18 derecede tutulması gerekiyor.

ODA TERMOSTATI NEDİR, NE KADAR TASARRUF SAĞLAR?

Termostat, konutunuzun yahut bulunduğu odanın sıcaklığını ayarlanan sıcaklığa nazaran daima olarak sabit kalmasını sağlar. Kombinizin gereksiz çalışmasını önleyerek, hem yakıt hem de elektrik tüketiminin düşürülmesini sağlar. Ortam sıcaklığınızda çok değişkenlikler yaşanmadığından daha sağlıklı bir ortam oluşur.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.