Dövize manipülasyon operasyonu yapılacak

İKTİSAT SERVİSİEkonomi idaresinin aldığı yanlış kararlar TL’yi tarihinin en bedelsiz düzeyine taşıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz …

29.11.2021
Dövize manipülasyon operasyonu yapılacak

İKTİSAT SERVİSİEkonomi idaresinin aldığı yanlış kararlar TL’yi tarihinin en bedelsiz düzeyine taşıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz hassasiyeti ve bu bahisteki kararlı açıklamaları kuru tepelere taşırken, gözler artık de Merkez Bankası’nın…

İKTİSAT SERVİSİ

İktisat idaresinin aldığı yanlış kararlar TL’yi tarihinin en bedelsiz düzeyine taşıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz hassasiyeti ve bu mevzudaki kararlı açıklamaları kuru tepelere taşırken, gözler artık de Merkez Bankası’nın yapacağı Aralık 2021 Para Siyaseti toplantısında.

Lakin toplantı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan döviz artışıyla ilgili yeni bir atılım geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz kurları üzerinden manipülasyon yapılıp yapılmadığının araştırılması, varsa bahsin gerekli yerlere iletilerek ilgili kurumlar nezdinde çalışma gerçekleştirilmesi için Devlet Denetleme Kurulu’na talimat verdi.

Talimat üzerine harekete geçen DDK, döviz kurları üzerinden manipülasyon yapılıp yapılmadığını tespit etmek için ilgili kurumlardan bilgi ve evrak isteyebilecek.

Çalışmanın sonunda hazırlanacak rapor, gerekli süreçlerin yapılması için ilgili kurumlarla paylaşılacak. DDK, kontrollerde kurum ve kuruluşların her kademe ve rütbedeki işçisinin bununla bir arada ayrıyeten ilgili mevzuat çerçevesinde eksper de görevlendirilebiliyor. Kurum ayrıyeten, kuruluşlarca başlatılan denetlemeleri koordine edebiliyor yahut gerektiğinde bilgi ve evrakları devralabiliyor.

DDK’nın döviz kurunun yükselmesine ait Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla ‘manipülasyon araştırması’ yapacağına ait kararı pahalandıran TBMM Lideri Mustafa Şentop, kimi ülkelerin Türkiye iktisadına ziyan vermek için teşebbüste bulunduğunun geçmişte örnekleri olduğunu söyledi. Şentop açıklamalarına şu sözlerle devam etti: ‘’Dolayısıyla Türkiye’deki, bilhassa kısa müddette ve finansal boyuttaki çok süratli gelişimlerin sebeplerinin araştırılmasında yarar var. O bakımdan Devlet Denetleme Kurumunun yapacağı çalışmanın kıymetli olduğunu düşünüyorum. Gerek olduğu taktirde elbet öbür incelemeler araştırmalar da yapılabilir.’’

128 MİLYAR DOLARI ARAŞTIRAN YOK

Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak devrinde döviz kurlarındaki süratli yükselişlerin dengelenmesi ve kurun belirli bir düzeyde tutulması için kamu bankaları üzerinden döviz satışı yapılmış, bu süreçte Merkez Bankası rezervleri sert halde erimişti. Rezervlerdeki 128 milyar dolarlık eksilme uzun müddet muhalefet partileri tarafından Türkiye’nin gündeminde de tutulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğanın DDK’ya manipülasyon talimatı sonrası, 128 milyar dolar neden araştırılmıyor sorusu tekrar gündeme geldi. CHP İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi toplumsal medya üzerinden yaptığı açıklamada ‘’Erdoğan kurdaki artışın nedenlerini araştırmak üzere Devlet Denetleme Heyetini (DDK) görevlendirmiş. Madem o denli 128 milyar dolar sattığınız devirde de kur yükselmişti, DDK onu da araştırsın’’ dedi.

MGK’DA EKONOMİK TEHDİT VURGUSU YAPILMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Ulusal Güvenlik Heyeti (MGK) toplantısı sonrası yayınlanan bildiride ‘ekonomik tehdit’ vurgusu yapılmıştı. MGK’nın akabinde yayımlanan bildiride, “Türkiye’nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, gayelerine uygun formda yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı iktisat siyasetlerini hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiştir” denildi.

DIŞ EKONOMİK İLGİLER KURUMU DIŞ GÜÇLERİ SUÇLADI

Kurdaki hareketliliği kıymetlendirmek üzere özel gündemle toplanan Dış Ekonomik Münasebetler Konseyi (DEİK) İdare Heyeti, yaptığı açıklamada kurdaki hareketin yalnızca faiz indirimine bağlanamayacağını belirtmişti. Açıklamasında dış güçlere vurgu yapan DEİK ‘’Yaşanan ortamdan iş dünyasının etkilenmemesi mümkün değildir. Olayın seyrini ve mevcut ekonomik bilgilerimizi birlikte ele aldığımızda, bu hareketliliğin, yalnızca faiz indirimine ve yapılan açıklamalara bağlanmasının mümkün olmadığını, sığ ve rasyonel olmayan gelişmelerle piyasada büyük ve ekonomik gerçekliliklerle bağdaşmayan bir hareketliliğin oluşturulduğunu değerlendirdik’’ sözlerine yer verdi. Zorlukların olduğu vurgulayan DEİK, iş dünyası olarak, daha fazla yatırım ve ticaret için ne yüksek faiz ne de yüksek kur seviyesini dilek etmediklerini açıkladı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.