Dövize endeksli mevduatta artık kur belirlenmeyecek

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dövize endeksli Türk lirası mevduatlarına ait …

31.12.2021
Dövize endeksli mevduatta artık kur belirlenmeyecek

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dövize endeksli Türk lirası mevduatlarına ait çalışmalarla ilgili açıklama yapmıştı.Alınan karar üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), ‘dövize endek…

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dövize endeksli Türk lirası mevduatlarına ait çalışmalarla ilgili açıklama yapmıştı.

Alınan karar üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), ‘dövize endekli mevduat’ için kullanılacak kurları dün açıklamaya başlamıştı.

Dünya’da yer alan habere nazaran; dövize endeksli TL mevduat hesaplarında kurların özel olarak belirlenmesi uygulaması kaldırıldı. Uygulamada, Merkez Bankası tarafından her gün rutin olarak belirlenen döviz alış kuru temel alınacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan mevzuya ait değişiklikleri içeren iki farklı Merkez Bankası bildirisine nazaran, kelam gelimi edilen uygulama vade sonu döviz kuru belirlenmesinde de geçerli olacak.

Bildirimle, TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi hakkında bildirinin 4. hususuna eklenen ibareye nazaran, katılma hesabına sağlanacak getiri, Merkez Bankası’nın iştirak bankaları ile açık piyasa süreçleri kapsamında yaptığı bir hafta vadeli geri satım vkent aydın haberleridi ile alım süreçlerinde oluşan maliyetten düşük olması halinde ortadaki fark, iştirak bankacılığı temelleri çerçevesinde iştirak bankasınca karşılanabilecek. Karşılanmayan kısım için Merkez Bankasınca ödeme yapılmayacak.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.