Döviz kurlarında tarihi zirve! Euro 20 lirayı aştı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) faiz indiriminin akabinde alevlenen, Merkez’in beşinci direkt müdahalesine karşın de istikametini …

20.12.2021
Döviz kurlarında tarihi zirve! Euro 20 lirayı aştı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) faiz indiriminin akabinde alevlenen, Merkez’in beşinci direkt müdahalesine karşın de istikametini aşağı çevirmeyen döviz kurları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşamki ‘faiz karşıtı’ telaffuzları ile yeni…

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) faiz indiriminin akabinde alevlenen, Merkez’in beşinci direkt müdahalesine karşın de istikametini aşağı çevirmeyen döviz kurları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşamki ‘faiz karşıtı’ telaffuzları ile yeni bir rekor daha kırdı.

Dolar/TL birinci süreçlerde günlük yüzde 7’i aşan yükselişle 17,62’nin üzerini gördü. Euro/TL de 19,84’lere kadar tırmandı.

Dolar skent aydın haberlerit 09.22 prestijiyle 17,23, euro ise 19,41 düzeylerinden süreç görüyor.

ERDOĞAN DÜŞÜK FAİZ BİLDİRİSİNİ YİNELEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam para siyasetlerinden finansal piyasalardaki denetimli kambiyo rejimi ve inanılmaz hal tezlerine çok sayıda başlık hakkında açıklamalarda bulundu. Faiz indirimleri konusunda diyen Erdoğan, “Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğini” vurguladı.

“Türkiye’nin iktisatta OHAL’e gereksinimi olabileceğinin kıymetlendirilmesi akıl karışıklığının ötesinde büyük bir yanlıştır” diyen Erdoğan, “Hükümetimizin uyguladığı iktisat siyaseti kur tarafındaki konjonktürel dalgalanmalar dışında büsbütün belirlediğimiz doğrultuda ilerlemektedir” tabirlerini kullandı. Erdoğan “Dün millet olarak kendi canımız kıymetine ülkemizin istiklalini, istikbalini korumuştuk; bugün de paramızla, malımızla birebir fedakarlığı yapacağız” diye ekledi.

Geçen hafta Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık faiz indiriminin akabinde kurda üst istikametli bir hareket izlenmiş ve 17,14 ile rekor düzey kaydedilmişti. Rekor düzeyin akabinde TCMB’nin beşinci müdahalesi gerçekleşmiş ve kur haftayı 16,40 düzeylerinden kapatmıştı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.