Donald Trump’tan İsrail itirafı

Eski ABD Lideri Donald Trump, artık ABD’deki Musevilerin İsrail’i ya hiç sevmediğini ya da umursamadığını kaydederek, “İsrail’in evvelce Kongre …

18.12.2021
Donald Trump’tan İsrail itirafı

Eski ABD Lideri Donald Trump, artık ABD’deki Musevilerin İsrail’i ya hiç sevmediğini ya da umursamadığını kaydederek, “İsrail’in evvelce Kongre üzerinde mutlak bir gücü vardı, artık tam aykırısı.” sözünü kullandı.ABD merkezli basın kuruluşu Axios’un muha…

Eski ABD Lideri Donald Trump, artık ABD’deki Musevilerin İsrail’i ya hiç sevmediğini ya da umursamadığını kaydederek, “İsrail’in evvelden Kongre üzerinde mutlak bir gücü vardı, artık tam aykırısı.” sözünü kullandı.

ABD merkezli basın kuruluşu Axios’un muhabiri Barak Ravid, yakın vakitte piyasaya çıkaracağı kitabı için Trump ile nisanda yaptığı ve bir kısmını daha evvel paylaştığı röportajın devamını yayımladı.

Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len röportajda Trump, “ABD’deki Museviler artık İsrail’i sevmiyor, ya da umursamıyor. Hristiyan Evanjelikler, İsrail’i bu ülkedeki Musevilerden daha çok seviyor. İsrail’in evvelden Kongre üzerinde mutlak bir gücü vardı, artık bunun tam aksisi.” tabirini kullandı.

Trump, New York Times’ın yayıncısı ve lideri Arthur Gregg Sulzberger’e işaret ederek, “New York Times, İsrail’den nefret ediyor ve New York Times’ı yönetenler Museviler. Burada Sulzberger ailesinden bahsediyorum.” diye konuştu.

TRUMP, NETANYAHU’YA YÜKLENMİŞTİ

Ravid, daha evvel Trump ile yaptığı röportajdan kimi kısımları iki kısım halinde yayımlamıştı.

Trump, 10 Aralık’taki kısımda, ABD Lideri Joe Biden’ın seçim zaferini birinci kutlayan kişinin Netanyahu olmasının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirtmiş ve Netanyahu’yu “sadakatsizlik” ile suçlamıştı.

O günden bu yana Netanyahu ile hiç konuşmadığını vurgulayan Trump, Netanyahu hakkında aşağılayıcı sözler kullanmıştı.

14 Aralık’ta yayımlanan kısımda ise Trump, Netanyahu’nun hiçbir vakit Filistinlilerle barışı istemediğini, bu nedenle de kendisinin ortaya koyduğu kelamda Orta Doğu Barış Planı’nın işe yaramadığını kaydetmişti.
İsrail basını: ABD bölgesel bir savaş halinde İsrail’e altyapısını inşa etme kelamı verdi

Öte yandan ABD’nin İsrail’e bölgesel bir savaş çıkması halinde tahrip olacak altyapısını tekrar imar için yardım kelamı verdiği bildirildi.

Yediot Aharonot gazetesinde yer alan haberde, bu yardım tkent aydın haberlerihhüdünün İsrail ile İran ortasında patlak verebilecek çatışmaları da kapsadığı belirtildi.

Haberde, “Bölgesel acil durumlar için bilinmeyen İsrail-ABD ortak savunma planının son kısmında, İsrail siyaset ve güvenlik teşkilatında çok az kişinin bildiği bir unsur bulunuyor. İsrail Devletini Yine İmar Etme Yardımı başlıklı bu kısımda ABD idaresi, İsrail’e İran ile çıkabilecek çatışmalar üzere bölgesel bir savaştan ziyan görmesi halinde sivil altyapıyı yine inşa etmesine yardım kelamı veriyor.” sözleri kullanıldı.

Bunun limanlar, elektrik, bağlantı, su ve yolların imarını içerdiğine işaret edilen haberde, ayrıyeten İsrail’e imar konusunda bunlar dışında da her türlü yardımın yapılacağı kaydedildi.

ABD’nin diğer bir ülkeyle de emsal bir muahede yapıp yapmadığı konusunun kuşkulu olduğuna değinilen haberde, bu muahedenin, “limanlara, elektrik ve su tedarik sistemlerine ve öbür hayati alanlara büyük ölçekli füze hücumları üzere abartılı senaryolar için tasarlandığı” aktarıldı.

Haberde ayrıyeten nükleer tesislere yönelik (ABD-İsrail) ortak akınlarının hala uzak bir ihtimal olduğu belirtildi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.