Dolar dolardan yeni rekor: Kritik seviyeyi aştı

Dolar/TL iç piyasada güçlü seyrini koruyor.Bankalararası piyasada dolar 17,60 ile yılın tepesini gördü. TL’nin yılbaşından bu yana paha kaybı …

20.07.2022
Dolar dolardan yeni rekor: Kritik seviyeyi aştı

Dolar/TL iç piyasada güçlü seyrini koruyor.Bankalararası piyasada dolar 17,60 ile yılın tepesini gördü. TL’nin yılbaşından bu yana paha kaybı yüzde 25’i buldu.Euro/TL de 18 hududunda hareket ediyor. Geçen hafta 1’in altına inen euro/dolar paritesi ise b…

Dolar/TL iç piyasada güçlü seyrini koruyor.

Bankalararası piyasada dolar 17,60 ile yılın doruğunu gördü. TL’nin yılbaşından bu yana paha kaybı yüzde 25’i buldu.

Euro/TL de 18 hududunda hareket ediyor. Geçen hafta 1’in altına inen euro/dolar paritesi ise bu düzeyin üzerine çıkması sonrasında 1,02’de dengelendi.

Dolar/TL’yi de üst taraflı etkilediği için takip edilen ayrıyeten doların global piyasalarda 20 yılın tepesine yükselmesine neden olan global resesyon telaşı ise bir ölçü azaldı. Kaygıların azalmasında Rusya’nın Avrupa Birliği’ne yaptığı doğalgaz ihracatının tekrar başlayacağı haberi de tesirli oldu.

GÖZLER FAİZ KARARLARINDA

Yarın piyasalar için değerli faiz kararları var. Faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek bildiriler da euro üzerinde tesirli olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da faiz kararı yarın açıklanacak. Ekonomistler faizin yüzde 14’te sabit kalmasını bekiyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.