Dikkatler Şi-Biden zirvesinde

Çin Devlet Lideri Şi ile ABD Lideri Biden çevrim içi dorukta bir ortaya geldi. Pekin idaresinden yapılan açıklamada, “Liderlerin görüşmede Çin …

16.11.2021
Dikkatler Şi-Biden zirvesinde

Çin Devlet Lideri Şi ile ABD Lideri Biden çevrim içi dorukta bir ortaya geldi. Pekin idaresinden yapılan açıklamada, “Liderlerin görüşmede Çin-ABD bağlarının geleceği ve ortak tasa kaynağı olan stratejik meseleler hakkında görüş alışverişinde…

Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile ABD Lideri Joe Biden heyetleriyle birlikte çevrim içi görüşmede bir ortaya geldi.

Biden’ın ocakta misyona gelmesinden bu yana iki kere telefonda görüşen önderler, görüntü konferans yoluyla birinci yüz yüze buluştu.

Pekin idaresinden yapılan açıklamada, “Liderlerin görüşmede Çin-ABD münasebetlerinin geleceği ve ortak telaş kaynağı olan stratejik meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunmasının beklendiği” belirtildi.

Görüşmeye Çin tarafında Devlet Lideri Şi’nin yanı sıra Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Ofisi üyesi ve Genel Ofisi Yöneticisi Ding Şueşiang, ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Ofisi üyesi ve Dış Alakalar Ofisi Yöneticisi Yang Cieçı, Çin Devlet Kurulu üyesi ve Dışişleri Bakanı Vang Yi, Başbakan Yardımcısı Liu Hı ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Şie Fıng katıldı.

ABD tarafında ise Biden dışında Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın olduğu yetkililer yer aldı.

Şi, istikrarlı alaka daveti yaptı

Şi, görüşmenin başlangıcında “Çin ile ABD ortasında sağlam ve istikrarlı bir münasebet kurulması” davetinde bulundu.

Çin tarafının görüşmede Tayvan, ikili ticaret, güvenlik üzere hususlarda durumunu ortaya koyması bekleniyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, “Pekin’in Washington ile bağlantılarını istikrarlı geliştirme yoluna yine sokmayı hedeflediğini” belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise “ABD’nin görüşmeyi Çin ile rekabetin kurallarını belirlemek için bir fırsat olarak gördüğü” kaydedildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.