Deutsche Bank’tan karamsar Türkiye tahmini: Yumuşak iniş mümkün değil

Bloomberg HT’ye konuşan Wietoska, global enflasyonun ve yüksek güç fiyatlarının gelişen piyasalarda oluşturduğu risklere ait olarak, gelişen …

10.09.2022
Deutsche Bank’tan karamsar Türkiye tahmini: Yumuşak iniş mümkün değil

Bloomberg HT’ye konuşan Wietoska, global enflasyonun ve yüksek güç fiyatlarının gelişen piyasalarda oluşturduğu risklere ait olarak, gelişen piyasalar için bu devrin genel olarak güçlü geçeceğini belirtti. Wietoska, geçmişe bakıldığında doların g…

Bloomberg HT’ye konuşan Wietoska, global enflasyonun ve yüksek güç fiyatlarının gelişen piyasalarda oluşturduğu risklere ait olarak, gelişen piyasalar için bu periyodun genel olarak kuvvetli geçeceğini belirtti. Wietoska, geçmişe bakıldığında doların güçlü olduğu devirlerin gelişen piyasalar üzerinde olumsuz tesir yarattığını hatırlattı.

“ENERJİ İHRAÇ EDEN ÜLKELERE FIRSAT SUNUYOR”

Gelişen piyasa ülkeleri için kıymetli ölçüde riskin enflasyonun hedeflenen oranın çok üzerinde olması olduğuna dikkat çeken Wietoska, “Enerji fiyatlarının yüksek olması sebebiyle, bu devir güç ihraç eden gelişmekte olan ülkeler için bir fırsat sunuyor. Son periyotta doğalgazdan LNG’ye bir geçiş var. Bu durum da Katar, Malezya, Umman, Mısır, Nijerya ve Endonezya üzere ülkelere avantaj sağlıyor” dedi.

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Wietoska, gelişmiş ülkelerdeki faiz artışlarının ve sakinlik beklentileri hakkında da değerlendirmede bulundu. Wietoska şunları tabir etti:

“Gelişmiş ülkelerdeki daha sıkı para siyaseti, gelişen piyasalar için olumsuz bir ortam yaratıyor. Gelişen piyasa ekonomilerine sahip ülkelerin yüksek finansman ihtiyaçları var ve döviz rezervleri düşük. Bu durum Gana, Kenya ve Nijerya için de geçerli. Kelam Gelimi Edilen ülkelerin mali dayanak alabilmek için IMF’ye başvurduğunu görüyoruz.”

“YAVAŞLAMA TÜRKİYE’DEKİ İHRACATI OLUMSUZ ETKİLEYECEKTİR”

ABD’de bir resesyon yaşanmasını ve Avrupa’da da büyümede suratında yavaşlama olmasını varsayım ettiklerini lisana getiren Wietoska, bu nedenle Avrupa’daki lokal talebin düşeceğini ve Türkiye’deki ihracat piyasası için olumsuz bir ortam oluşturabileceğini kaydetti. Wietoska, global büyüme suratındaki yavaşlama beklentisi nedeniyle Türkiye’de büyüme için önümüzdeki birkaç çeyrekte lokal dinamiklerin dengelenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.