Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’ni açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koçarlı ilçesinde inşa edilen Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nin açılışını yaptı.Toplu açılış için Aydın’da …

16.01.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’ni açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koçarlı ilçesinde inşa edilen Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nin açılışını yaptı.Toplu açılış için Aydın’da bulunan Erdoğan, Valilik tarafından Türkiye’de demokrasi gayretinin sembolü merhum Başbakan Menderes’in sınır…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koçarlı ilçesinde inşa edilen Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nin açılışını yaptı.

Toplu açılış için Aydın’da bulunan Erdoğan, Valilik tarafından Türkiye’de demokrasi gayretinin sembolü merhum Başbakan Menderes’in anısının yaşatılması emeliyle yapılan müzenin açılışına katıldı.

Müzede gezip, incelemelerde bulunan Erdoğan, yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayelerinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları ile yapılan müze, Menderes’in hasretini belirttiği Çine Çayı’nın kenarına inşa edildi.

Menderes’in yapıtı olan köprü, doğup büyüdüğü köy ve bağ konutu ile kontaklı bir pozisyonda yer alan müze, 90 dönüm arazi üzerinde, 840 metre kadarkarelik üç kattan oluşan, ailevi Hacıalipaşa Konağı’nın bir replikasyonu olarak yapıldı.

Müzenin giriş kapısının önünde, Menderes’in 1954’te çiftliğinde kullandığı traktör ile 1950-1960 yıllarında kullandığı makam aracı bulunuyor.

Müze, çağın teknoloji ve dijital dünyasına uyumlu, yeni jenerasyonun ilgisini çekecek halde yenilikçi bir müze anlayışıyla kurgulandı.

Çağdaş, dijital öğeleri içeren, interaktif ve ziyaretçiyi devrin atmosferi içine çekebilecek ögelerle desteklenen müzede, Menderes’e ilişkin özel eşyalara, fotoğraflara ve evraklara de yer verildi.

Menderes’in özel eşyaları bulunuyor

Demokrat Parti periyoduna ait evrak ve objeler ile Menderes’in misyon yaptığı devirde imza attığı icrkent aydın haberleritlara ait görsellerin de yer aldığı müzenin bodrum katı, kütüphane ve sinevizyon odası olarak inşa edilirken, müzenin yanına da cami yapıldı.

Müzenin etrafında ise ziyaretçilerin tabiatla baş başa kalabilecekleri, içinde yel değirmenleri, yeşil alanlar, restore edilen Antik Roma Devri Köprüsünün yer aldığı yaklaşık 100 dönümlük bir rekreasyon alanı, Çine Çayı’nın kenarında ise yöresel eserlerin satıldığı ahşap 2 katlı restoran bulunuyor.

kent aydın haberleri / Mehmet Tosun – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.