Çocuklar risk altında aşılar yaygınlaşmalı

Kovid -19 salgınıyla gayrette toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için aşı, hala en değerli ve tek silah. Okulların açılmasıyla aşı …

07.12.2021
Çocuklar risk altında aşılar yaygınlaşmalı

Kovid -19 salgınıyla gayrette toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için aşı, hala en değerli ve tek silah. Okulların açılmasıyla aşı uygulamasında yaş, 12’ye kadar indirildi.Ayrıca Sıhhat Bakanlığı’nın aldığı kararla 3’üncü doz BionTech uygulamasına da …

Kovid -19 salgınıyla uğraşta toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için aşı, hala en kıymetli ve tek silah. Okulların açılmasıyla aşı uygulamasında yaş, 12’ye kadar indirildi.

Ayrıyeten Sıhhat Bakanlığı’nın aldığı kararla 3’üncü doz BionTech uygulamasına da başlandı. İsteğe bağlı 12 yaş ve üstü aşılanma hakkında konuşan Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Zafer Kurugöl, son birkaç ayda çocuklardaki Kovid-19 olaylarında bariz artış olduğunu belirterek “Bunun yansıması olarak hastane ve ağır bakım yatışlarında artış kelam gelimi edilen. Çocuklardaki olumsuz durumu önlemede, çocuklarımızı müdafaada genel tedbirler çok kıymetli.

Maske, aralık ve el paklığı yani hijyen üzere tedbirlere uymak gerekiyor ancak çocuklarımızda bunları âlâ sağlayamıyoruz. Toplum genelinde de bu kıymetlere eskisi kadar ehemmiyet verilmiyor. Bizim değerli ölçüde silahımız aşı” diye konuştu.
‘Omicron’ varyantının ortaya çıkmasıyla aşının ehemmiyetinin daha da artırdığını vurgulayan Kurugöl “Erişkinler dışında çocuklarımıza da aşı yapmak değer kazandı. Bilhassa ülkemizde bilindiği üzere 12 yaş üzeri çocuklara aşı öneriliyor lakin bu kümedeki çocuklara önerilen aşı, isteğe bağlı. Bu öneriyi biraz daha güçlendirmemiz lazım” dedi.

Bilhassa kronik rahatsızlığı olan çocuklar için aşının kıymetli olduğunun altını çizen Prof. Kurugöl “Kalp, akciğer hastaları, diyabetliler, genetik ve metabolik hastalığa sahip olan ve obez kilolu çocuklar, riskli kümede. Bilhassa Türkiye’de kilolu çocuk sayısı, çok fazla. Kovid-19, kilolu çocuklarda çok ağır seyrediyor. Obez çocuklarda çok ağır olaylarımız oldu” diye konuştu.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.