Çinli şirket artan metal fiyatlarını kullanıp Türk firmalarını milyonlarca dolar dolandırdı

Son devirde metal fiyatlarındaki artış dolandırıcıların da iştahını kabarttı. Çinli bir firma, piyasa fiyatının altında metal satma vkent aydın …

13.04.2022
Çinli şirket artan metal fiyatlarını kullanıp Türk firmalarını milyonlarca dolar dolandırdı

Son devirde metal fiyatlarındaki artış dolandırıcıların da iştahını kabarttı. Çinli bir firma, piyasa fiyatının altında metal satma vkent aydın haberleridiyle 3 Türk şirketini dolandırdı. 10’dan fazla Türk şirketi de Çinli şirket için araştırma talebinde bulundu.

Dünya genelinde artan metal fiyatlarındaki yaşanan süratli yükseliş, dolandırıcılığın da önünü açtı. Çinli bir firma, piyasanın altında fiyat vkent aydın haberleridiyle Türk firmalarını dolandırdı. Dolandırıcılık ise Türkiye‘nin Çin Büyükelçiliği’nin ihtarıyla Türk şirketlerine duyuruldu.

METAL FİYATLARI DOLANDIRICILARIN İŞTAHINI KABARTTI

Türkiye‘nin Pekin’deki Ticaret Müşavirliği’nin Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne yolladığı ihtar yazısında pandemi ile birlikte artan metal fiyatları nedeniyle kimi Türk şirketlerinin dolandırılarak ziyana uğradığı belirtildi. Yazıda bilhassa pandemi sonrası periyotta global hammadde/ara mamul fiyatlarının çok fazla arttığı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) çinko, bakır, alüminyum, demir üzere hammadde/ara mamullerin dünyada değerli ölçüde tüketicisi olduğu belirtildi.

ÖDEME YAPMALARINA KARŞIN ESER ALAMADILAR

Açıklamada Çin’deki piyasa ve ihracat fiyatlarının da dünya fiyatlarına paralel seyrettiği, bununla birlikte, son devirde birçok Türk firmasının da kelam gelimi edilen hammadde/ara mamulleri piyasa ortalamasının hayli altında bir fiyat tkent aydın haberlerihhüdü ile Çinli firmalara yapılan peşin ödeme yahut büyük ölçekli avans ödemesi yaptığı vurgulandı. Türk firmalarının ödeme yapmalarına karşın eser alamadığı ve dolandırıldığı konu bahis oldu..

BİRDEN FAZLA İHTAR YAPILDI

TİM’den verilen bilgilendirme argümanında “Firmalarımızın birçok kere Pekin Müşavirliği’nce ve Ticaret Bakanlığı aracılığıyla uyarılmış olmasına karşın dolandırıcılık hadiselerinin devam ettiği gözlemlendi” denildi.

İhracatçı birliklerine gönderilen yazıda dolandırıcılığı Çinli bir firmanın yaptığı belirtildi.

10’DAN FAZLA TÜRK ŞİRKETİ TALEPTE BULUNDU

Çinli şirketin dolandırdığı Türk şirketi sayısı ise şimdilik 3. Edinilen bilgilere nazaran ise dolandırılan ölçü ise milyonlarca dolarla tabir ediliyor. Pekin Müşavirliği, dolandırıcılık olayıyla ilgili olarak Çin’in ilgili Ticaret Odası’na da olayı bildirmiş durumda. Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine nazaran 10’dan fazla Türk şirketi de Pekin Ticaret Müşavirliği’ne e-posta göndererek Çinli hakkında da araştırma talebinde bulunmuş durumda. Her ne kadar resmi olarak açıklamasa da Çinli firma tarafından dolandırılan Türk şirketlerin sayısı önümüzdeki günlerde 10’u aşacak üzere görünüyor. Öte yandan şirketin resmi sitesinde de firma hakkında yapılan tanıtım yazısında düşük fiyatlı eser tedarik ettiği de vurgulanıyor.

Türk,Firma,Fiyat,Çinli,Şirketi,Çin ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için İktisat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.