Çin’e ait 49 askeri uçak, Tayvan Boğazı’ndaki “orta çizgi”yi geçti

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin ziyaretinin akabinde başlattığı askeri tatbikatların ikinci …

06.08.2022
Çin’e ait 49 askeri uçak, Tayvan Boğazı’ndaki “orta çizgi”yi geçti

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin ziyaretinin akabinde başlattığı askeri tatbikatların ikinci gününde, Çin’e ilişkin 49 askeri uçağın Tayvan Boğazı’nda taraflar ortasında fiili deniz ve hava sınırını belirleyen “orta çizgi”yi geçtiği tabir edildi.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, geçtiğimiz hafta Çin’in ihtarlarına karşın Tayvan‘a resmi ziyarette bulundu. Bu atılımla çeyrek asır sonra birinci defa ABD’li üst seviye bir yetkili, Tayvan‘a gitmiş oldu. ABD’den 25 yıl sonra gelen Tayvan atılımı Pasifik’te savaş çanlarının çalmasına neden oldu.

“ATEŞLE OYNAYAN KENDİNİ YAKAR”

Çin Hükümeti Pelosi’nin Tayvan ziyaretine sert tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan verilen bilgilendirme argümanında, “Bu davranış, ateşle oynamak üzere son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar” denildi.

49 UÇAK “ORTA ÇİZGİ”Yİ AŞTI

Bu açıklamaların akabinde Çin, bölgede askeri tatbikat başlattı. Savaş uçaklarının ve füzelerin ortaya çıkarıldığı tatbikatla ilgili Tayvan Savunma Bakanlığından açıklama yapıldı. Verilen Bilgilendirme Argümanında, 5 Ağustos’ta, 24 “SU-30”, 7 “J-10”, 6 “J-11” ve 10 “J-16” savaş uçağı ile 1 “Y-8 EW” deniz nakliye ve 1 “Y-8ASW” deniz devriye uçağının sınırın doğu tarafına geçtiğinin tespit edildiği bilgisi aktarıldı. Açıklamada, uçakların telsizle uyarıldığı, askeri devriye uçakları ile hava savunma füze sistemlerince takibe alındığı aktarıldı.

11 GÜDÜMLÜ FÜZE TAYVAN TARAFINA DÜŞMÜŞTÜ

Bakanlık, evvelki açıklamasında, tatbikatların ikinci gününde, 68 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin Ada etrafında görüldüğünü, bunlardan kimilerinin tarafların tesir alanlarını sınırladığı kabul edilen, prestiji “orta çizgi”yi geçtiğini bildirmişti. Ayrıyeten Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan’ın “kara suları” olarak gördüğü bölgeye düştüğü tabir edilmişti.

7 AĞUSTOS’A KADAR SÜRECEK

7 Ağustos’a kadar sürmesi öngörülen tatbikatlar, Çin’in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada’nın etrafında fiili bir blokaj oluşturmuş durumda. Altı bölgede yürütülen tatbikatlar nedeniyle birtakım bölgeler gemi ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda güvenlik telaşı nedeniyle seferlerin aksadığı bildiriliyor. Taraflarca resmi olarak tanınmayan “orta çizgi”, Çin’deki iç savaşın akabinde boğaz ve etrafındaki çatışmaları önlemek için 1955’te ABD tarafından belirlenmişti.

kent aydın haberleri / Emre Aytekin – Dünya

Çin,Tayvan,Savaş,Tatbikat,Uçak ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.