Çin’den temiz kömür projelerine 31,4 milyar dolarlık destek

Çin, ısınma ve elektrik üretimi için büyük oranda bağımlı olduğu kömürün pak ve faal kullanımını teşvik etmek için 200 milyar yuan (yaklaşık 31 …

18.11.2021
Çin’den temiz kömür projelerine 31,4 milyar dolarlık destek

Çin, ısınma ve elektrik üretimi için büyük oranda bağımlı olduğu kömürün pak ve faal kullanımını teşvik etmek için 200 milyar yuan (yaklaşık 31,36 milyar dolar) meblağında “yeniden borç verme mekanizması” oluşturacağını açıkladı.

Çin’de kabine fonksiyonunu yerine getiren Devlet Kurulu toplantısının akabinde yapılan açıklamada, sistemin Merkez Bankası kanalıyla bankalara ve kredi kuruluşlarına kömür irtibatlı pak güç projelerine kredi vermeleri için finansman dayanağı sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, pak ve yüksek performanslı işlemeye, etrafla uyumlu ve akıllı tasarrufa, aktif kullanıma ve kömür yatağı metan gazının kıymetlendirilmesine odaklanan projelerin tercih edileceği bildirildi.

Sistem, Çin’in son periyotta artan milletlerarası fiyatlar nedeniyle kömür üretiminde ve tasarrufunda yaşadığı meşakkat ile karbon emisyonlarını azaltma amacına tıpkı anda tahlil üretmeyi hedefliyor.

31 eyalet ve bölgenin 20’sinde elektrik kesintileri yaşanmıştı

Çin’de, elektrik üretiminin yüzde 56’sı kömürle çalışan termik santrallerden sağlanıyor. Ülkede, global kömür fiyatlarının artması nedeniyle arzda ve buna bağlı elektrik üretiminde badireler yaşanıyor.

Üreticiler, girdi maliyetinin ziyan edecek oranda artması nedeniyle elektrik arzını durdurmak zorunda kalmış, bu sebeple Çin ana karasındaki 31 eyalet ve bölgenin 20’sinde eylülde aralıklı elektrik kesintileri meydana gelmişti.

Hane halkı elektriğinin büyük ölçüde kömürle çalışan santrallerden sağlandığı kuzeydoğu eyaletlerinde çok sayıda kentte habersiz güç kesintileri yaşanmıştı. İç, güney ve doğu eyaletlerinde birçok fabrika ve imalathaneye kesintili elektrik verilmesi üretimde kahırlara yol açmıştı.

Kesintiler nedeniyle Apple ve Tesla üzere büyük global şirketlerin bununla bir arada ayrıyeten global imalat zincirlerinde değerli rolü olan çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme, üretime orta vermek zorunda kalmıştı.

Çin, muhtemel güç krizini önlemek üzere kömür arzını ve stoklarını artırmaya başlamıştı. Kömür üretimi ekimde 10, kasımda 12 milyon tonu aşarak rekor kırmıştı. Stoklar da 14 Kasım’da 129 milyon tona çıkmış, iç tüketimi 22 gün karşılayacak ölçüye ulaşmıştı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.