CHP’li Akın’dan zamlara tepki: Mutfak tüpü artık lüks oldu

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, yılın başında 120 lira olan mutfak tüpü fiyatlarının 215 liraya yükseldiğini belirterek, “Vatandaşlar …

12.12.2021
CHP’li Akın’dan zamlara tepki: Mutfak tüpü artık lüks oldu

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, yılın başında 120 lira olan mutfak tüpü fiyatlarının 215 liraya yükseldiğini belirterek, “Vatandaşlar tencereyi nasıl dolduracağını kara kara düşünürken, mutfak tüpüne yapılan artırımlar nedeniyle artık tencereyi nasıl …

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, yılın başında 120 lira olan mutfak tüpü fiyatlarının 215 liraya yükseldiğini belirterek, “Vatandaşlar tencereyi nasıl dolduracağını kara kara düşünürken, mutfak tüpüne yapılan artırımlar nedeniyle artık tencereyi nasıl kaynatacağını da düşünmeye başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

“YANLIŞ SİYASETİN BEDELİNİ HALK ÖDÜYOR”

Akın, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl iktidarın uyguladığı yanlış iktisat siyasetlerinin faturasını, vatandaşların alışveriş yaparken ödemek zorunda kaldığını tez etti.

Son bir yılda birçok eşya ve temel besin eserine artırım üstüne artırım yapıldığını öne süren Akın, “Vatandaşlar tencereyi nasıl dolduracağını kara kara düşünürken, mutfak tüpüne yapılan artırımlar nedeniyle artık tencereyi nasıl kaynatacağını da düşünmeye başladı.” sözünü kullandı.

ARTIRIMLARA ENFLASYONLU TEPKİ

Ahmet Akın, mutfak tüpüne bilhassa son 3 ayda “fahiş oranlarda” artırım yapıldığını savunarak, şöyle devam etti:

“Henüz 2021 bitmeden mutfak tüpünün fiyatındaki artış neredeyse iki kat oldu. Bu yılın başında, 1 Ocak 2021 prestijiyle 120 liraya alınan 12 kilogramlık mutfak tüpünün 1 Aralık 2021’de satış fiyatı 215 lira 50 kuruşa çıktı. Resmi kurumlar ise enflasyonu yüzde 20’nin altında açıklıyor. Enflasyon yüzde 20’nin altındaysa mutfak tüpü niçin bu kadar zamlandı?”

“TÜP KULLANARAK ISINMAK LÜKS OLDU”

Tüpün mutfakların bununla bir arada ayrıyeten birtakım vatandaşlar tarafından ısınma maksatlı da kullanıldığına dikkat çeken Akın, “Mutfak tüpünü kullanmayı bilhassa kırsal bölgelerdeki vatandaşlarımız tercih ediyor. Bu nedenle şimdi bir yıl olmadan fiyatın ikiye katlanması da en çok kırsal bölgelerdeki vatandaşlarımızı etkiliyor. Öte yandan kimi vatandaşlarımız mutfak tüpünü kış aylarında ısınma emelli olarak da kullanıyor. Lakin peş peşe yapılan artırımların akabinde mutfak tüpünü ısınma emelli kullanmak artık lükse dönüşmüştür.” değerlendirmesinde bulundu.

“AİLE MALİYETİ EN AZ 400 LİRA”

CHP’li Akın, iktidarın “en ucuz gücün Türkiye’de olduğu” telaffuzunun de aldatmaca olduğunu öne sürerek, şunları kaydetti:

“Enerji faturalarına son bir yılda tekraren artırım yapıldı. İktidar, milletimizden koptuğu için hissetmiyor olabilir fakat vatandaşlarımız her ay artan güç faturaları ve akaryakıt fiyatları nedeniyle bu durumu çok derinden hissediyor. Dört kişilik bir ailenin üç ayda bir mutfak tüpü aldığı düşünüldüğünde mutfak tüpüne yapılan artırımların aile bütçesine maliyeti yıllık en az 400 lira olacaktır. Isınma maksatlı kullanılması durumunda bu maliyet katlanarak artacaktır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.