Çalışma Bakanı Bilgin: Asgari ücreti aralık sonunu beklemeden çözme eğilimindeyiz

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, dün yapılan bakanlar toplantısının akabinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Alım, minimum …

23.11.2021
Çalışma Bakanı Bilgin: Asgari ücreti aralık sonunu beklemeden çözme eğilimindeyiz

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, dün yapılan bakanlar toplantısının akabinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Alım, minimum fiyatın tespitine ait aralık ayının sonunu bekleme niyetinde olmadıklarını belirterek, “Aralık ayının başınd…

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, dün yapılan bakanlar toplantısının akabinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Alım, minimum fiyatın tespitine ait aralık ayının sonunu bekleme niyetinde olmadıklarını belirterek, “Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu sefer erken bitirme eğilimindeyiz. Zira taraflarla, toplumsal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına gerçek gidiyoruz. Araştırmamızın birinci bilgileri de onlarla uzlaşabileceğimiz tarafında. Büyük ölçüde anlaştık” diye konuştu.

‘ASGARİ FİYAT ANKETİNİN SONUCU ÇARŞAMBA GÜNÜ NETLEŞİR’

Bakan Alım, minimum fiyatta patrona sağlanan 75 liralık dayanak anımsatılarak, bu devirde nasıl bir yol izleneceğinin sorulması üzerine de “O daha evvel Cumhurbaşkanımızın tabir ettiği bir karardı. Uygulandı ve bitti. Patrona takviye vermeyeceğiz, emekçilerimize takviye vereceğiz” dedi.

Alım, çalışana verilecek dayanağın nereden karşılanacağına ait soruya da “Onu bilmiyorum, nereden verirsek. Direkt doğruya belirleyeceğimiz sayının düzeyine nazaran, ölçüsüne nazaran. Bütçeden aktarılan yahut diğer bir şekilde” diye yanıt verdi.

Ayrıyeten taban fiyatın tespiti için yapılan anket sonuçlarının çarşamba günü sonuçlanacağını belirten Alım, “Önce Cumhurbaşkanı’mızla paylaşacağım. Muhtemelen bir sonraki kabinede araştırmanın sonuçlarını takdim ederim” diye konuştu.

‘GÖRÜŞMELERİ BİRİNCİ HAFTADA BİTİRME KARARINDAYIM’

Bakan Alım, Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay’ın birinci 10-15 günde görüşmeleri sonlandırma ve 1 ay beklememe davetinin sorulması üzerine, “Ben de birinci haftada bitirme kararındayım. Ben olur görüyorum. Birinci görüşmede değil de bir hafta içinde; haftanın başında ve sonunda görüşürüz” dedi.

Birinci resmi görüşmenin 1 Aralık’ta yapılacağını belirten Bakan Alım, bir soru üzerine, “Yasalarımıza nazaran kademeli taban fiyat olmaz, bölgesel minimum fiyat olmaz. İşletme büyüklüğüne nazaran taban fiyat olmaz” diye konuştu.

Bakan Alım, taban fiyattan gelir vergisinin alınmaması üzere bir formülün masada olup olmadığının sorulması üzerine de “Onu artık açıklamıyorum. Olağan biz çalışıyoruz, her ihtimali alternatifleri çalışıyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.