Burun estetiğinde başarı kıstası nedir? Uzmanı anlattı

Estetik operasyonlarda en çok tercih edilen burun ameliyatında (rinoplasti), tıp alanında uygulanan tekniklerin gelişmesi ve yenilikçi …

09.02.2022
Burun estetiğinde başarı kıstası nedir? Uzmanı anlattı

Estetik operasyonlarda en çok tercih edilen burun ameliyatında (rinoplasti), tıp alanında uygulanan tekniklerin gelişmesi ve yenilikçi formüllerin bulunması sayesinde muvaffakiyet ve memnuniyet oranı arttı. Burun ameliyatları geçmişe oranla çok daha kolay opera…

Estetik operasyonlarda en çok tercih edilen burun ameliyatında (rinoplasti), tıp alanında uygulanan tekniklerin gelişmesi ve yenilikçi yolların bulunması sayesinde muvaffakiyet ve memnuniyet oranı arttı. Burun ameliyatları geçmişe oranla çok daha kolay operasyonlar halinde gerçekleştiriliyor.

RİNOPLASTİ NEDİR?

Rinoplasti, burun formunu değiştirmek emeliyle yapılan cerrahi operasyonların ismidir. Rinoplastide, en kıymetli misyonu teneffüs işlevi olan burnun, bu misyonunu en güzel formda korunması ve uygunlaştırılması temel hedeftir. Burun estetiğine, hem görsel hem de sıhhat bakımından edilen taleplur.

RİNOPLASTİ NEDEN YAPILIR?

Burun estetiği yaptırmanın nedenleri ortasında bir yaralanmadaki deformitelerin onarılması, yahut doğum kusurunun düzeltilmesi için burnun fizikî görünümünü değiştirmek ya da birtakım teneffüs zahmetlerinin güzelleştirerek, nefes almayı kolaylaştırmak olabilir.

Kimi hadiselerde hem teneffüs zahmetleri, hem de fizikî görünüm rinoplasti seçeneğinin tercih edilmesinin ardındaki nedenler ortasında yer alabilir.

RİNOPLASTİ NEDEN YAPILIR?

Burun ameliyatlarının, burnun daha rahat nefes alması ve daha âlâ bir görünüm elde etmek için yapıldığını belirten Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kısmı Doç. Dr. Erkan Soylu, burun ameliyatları hakkında şunları söyledi:

Her burun her biçimde yapılamaz. Örneğin, ileri seviyede kalın ve yumuşak dokunun baskın olduğu bir burunda çok küçültme yapılamaz yahut sivri ve keskin çizgiler elde edilemez. Bu burunda daha sonlu bir küçültme, hal değiştirme ve yumuşak sınırlara sahip bir burun elde edilebilir.

RİNOPLASTİ KİMLERE YAPILIR?

Diğer bir örnek, alnı sığ, küçük ve geride olan bir hastada alından buruna geçişte derin bir kavis elde edilemez. Bu hastalarda daha düzgün bir burun sırtı elde etmek yüz ile daha uyumlu olacaktır. Yuvarlak yüze uzun burun, uzun yüze kısa ve çok kalkık burun, büyük yüze küçük burun, küçük yüze büyük burun… Yeniden uygun olmayacaktır.

Her yüz, her cilt ve her burun farklı dinamiklere sahiptir. Münasebetiyle farklı burunlardan farklı sonuçlar çıkacaktır, çıkmalıdır.

RİNOPLASTİ AMELİYATINDA MUVAFFAKİYET ÖLÇÜSÜ NEDİR?

Hastalarımızın sıklıkla bize, ‘benim burnum neden onunki üzere olmadı, benimki kısa onunki daha uzun, onunki kalkık benimki doğal, benimki ince onunki kalın’ üzere bir diğeriyle kıyaslama yaptıklarını görüyoruz.

Bizim burun ameliyatlarından gayemiz herkese tıpkı burnu yapmak değildir. Her yüzün hoş ve başarılı burnu birbirinden farklıdır. Kıyaslama bir diğerinin burnuyla değil, ameliyat öncesindeki burnunuzla yapılmalıdır.

Ameliyat öncesindeki burnunuza nazaran estetik ve işlevsel olarak ilerleme olmuşsa ameliyatınız başarılı olmuş demektir. Sonuç olarak herkesin burnu kendine has ve özeldir. Başarılı burun da her yüz için farklıdır.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.