ABD’de bitkisel et alternatiflerine ilgi artıyor

Bitki bazlı besinlere olan talebin artması ile birlikte, restoranlar ve süpermarketler müşterileri için daha fazla seçenek sunuyor. Kısa mühlet …

09.02.2022
ABD’de bitkisel et alternatiflerine ilgi artıyor

Bitki bazlı besinlere olan talebin artması ile birlikte, restoranlar ve süpermarketler müşterileri için daha fazla seçenek sunuyor. Kısa mühlet evvel Pizza Hut büsbütün vegan olan pizza seçenekleri sundu, McDonald’s McPlant ile vegan menü seçeneğini sundu. KFC…

Bitki bazlı besinlere olan talebin artması ile birlikte, restoranlar ve süpermarketler müşterileri için daha fazla seçenek sunuyor. Kısa müddet evvel Pizza Hut büsbütün vegan olan pizza seçenekleri sundu, McDonald’s McPlant ile vegan menü seçeneğini sundu. KFC de emsal biçimde vegan kızarmış tavuk seçeneği için Beyond Meat ile anlaştı. Domino’s Pizza ve daha birçok fast-food zinciri menülerine vegan seçenekler ekliyor.

VAGAN BAYANLAR DAMGA VURMUŞTU

Euronews mevzuya ait World Animal Protection (WAP) tarafından hazırlanan bir rapor yayınladı. Rapora nazaran bitki bazlı alternatiflerin genişlemesi ve tüketicinin bitki bazlı seçeneklere kayması nedeniyle, 2021’de 700 binden fazla hayvan hayatta kaldı.

Raporda bitki bazlı alternatiflerin yalnızca ABD’de yaklaşık 212 bin domuz, 92 bin inek ve 405 bin tavuğu öldürülmekten kurtardığı kaydediliyor. Dünya çapında tüm alternatif eserler düşünüldüğünde sayının çok daha fazla olduğu iddia ediliyor.

Kâr gayesi gütmeyen WAP’ın açıklamasında bu sayılara en çok tüketilen Beyond yahut Impossible eserlerinin sayısı ve tartılarının hayvanlara nazaran nasıl olduğu temelinde yapılan hesaplamalarla varıldığı kaydediliyor.

Bu iki marka dışında yer alan et alternatifleri de düşünüldüğünde ABD’de bir yıl içerisinde hayatta kalmış olan hayvan sayısının milyonun üzerinde olduğu düşünülüyor

Raporda ayrıyeten 2021’de yaklaşık 1 milyon eserde yumurta yerine öbür alternatiflerin kullanıldığı ve 4 binden fazla tavuğun hayvansal tarım sisteminden çıkarıldığı varsayım ediliyor.

WAP’a nazaran bu sayıların önümüzdeki 5 yıl içinde katlanarak artacağı ve 5 milyondan fazla yumurtlayan tavuğun sistemden çıkacağı hesaplanıyor.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.