Bunaltan sıcakların serinleten içeceği: Meyan şerbeti

Kültür Sanat Haberleri Bunaltan sıcakların serinleten içeceği: Meyan şerbeti Güneydoğunun kolası olarak bilinen meyan şerbeti kendine has tadı …

10.09.2022
Bunaltan sıcakların serinleten içeceği: Meyan şerbeti

Kültür Sanat Haberleri

Bunaltan sıcakların serinleten içeceği: Meyan şerbeti

Güneydoğunun kolası olarak bilinen meyan şerbeti kendine has tadı, rengi, köpüğü ve doğallığı ile bölgede tüketilen gazlı ve asitli içeceklere alternatif oluyor

GAZİANTEP – Güneydoğu’nun doğal kolası olarak bilinen meyan şerbeti, çok sıcaklıklardan bunalan vatandaşların imdadına yetişiyor. Kendine has tadı, rengi, köpüğü ve doğallığı ile ağır ilgi gören meyan şerbeti tüketilen gazlı ve asitli içeceklere de değerli ölçüde alternatif oluyor.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak kullanılan ve klâsik içecekler ortasında yer alan meyan şerbeti kendine has tadıyla rengi ve köpüğüyle vatandaşların vazgeçemediği içeceklerin başında geliyor. Katkısız ve sağlıklı olduğu bilinen meyan şerbeti, sıcaklıkların arttığı yaz periyodunda insanların yükselen hararetini de dindiriyor. Meyan kökünün bununla bir arada ayrıyeten içeriğinde buz ve su ek edilen şerbet, hiçbir katkı hususu içermiyor. Sıhhat açısından da çok yararlı olduğu bilinen meyan şerbeti, bölgedeki tüketilen gazlı ve asitli içeceklere ise en değerli alternatif oluyor. Bölgede kola üzere sıkça tüketilen meyan şerbeti, ekşi tadı nedeniyle ise birinci kere içenleri zorluyor. Güneydoğu’nun kolası da olarak bilinen meyan kökü şerbeti, sıhhati nedeniyle asitli ve gazlı içeceklerin pabucunu da dama atıyor. Sıcak havaların yüksek olduğu Gaziantep‘te vatandaşları serinleten lezzet meyan şerbeti talep görüyor. Gaziantep‘te yaşayan vatandaşların yazın vazgeçilmez lezzetlerinden olan meyan şerbeti, serinlemek isteyenlerin birinci durağı oluyor. Havaların çok sıcak olması tesiriyle bunalan vatandaşlar yöresel meyan şerbetine ilgi gösteriyor. Yaz aylarında ve Ramazan ayında çok tüketilen meyan şerbeti içerisinde bulundurduğu çeşitli minareler ile insan sıhhatine büyük katkı sağlıyor. Meyan kökü ile yapılan içecek içerisine buzda katılarak sıcak havalarda vatandaşlara servis ediliyor.

Gaziantep halkı olarak beşerler seviyor”

Meyan kökü satan esnaf Cuma Sayan, meyan şerbetinin üretimini anlatarak, “Birecik ilçesinin kenarlarında yetişen meyan bitkisinin kökünden şerbet yapılır. Böbrekleri çalıştırır, C vitamini vardır. Türk kültürüne saygındır, suda ıslatıyorsunuz, 1-2 s kent aydın haberleri tte hazır olur daha sonra süzüp akabinde buz koyup içiliyor. Fazlada içilmemesi gerekiyor, zira tansiyonu olan insanlara düzgün gelmez, C vitaminidir, böbrekleri çalıştırır, idrar söktürücüdür. Kola üzere asidi yoktur. Tüketilmesini tavsiye ederim. Gaziantep halkı olarak beşerler seviyor, kimi yabancılar içemiyor zira damak tatları farklı olduğu içindir” dedi.

“Mide ilaçlarının birçoklarında kullanılır”

Meyan şerbeti satan Bahri Gezer, meyan şerbetini yararları ile ilgili, “Yıllardır babam meyan şerbeti satıyordu artık de ben tezgahın başındayım. Meyan şerbeti, limonata, vişne suyu üzere içecekler satıyoruz. Bu içeceklerimizi satmaya, hem lezzeti, hem sıhhati hem de hijyen hizmet vermemiz nedeniyle yaz ayları boyunca devam ediyoruz. Meyan şerbetinin bilinen en değerli yararları hazmı kolaylaştırmasıdır. Ayrıyeten balgam söktürür, mideyi temizler, taş, kum düşürmeye yardımcı olur. Mide ilaçlarının da birçoklarında meyan bitkisi kullanılır. Esasen kolanın da ham hususudur, muhakkak kimyasallar girdikten sonra kola oluyor, doğal hali de şerbet oluyor. Meyan kökünün içinde yalnızca yabancı olarak tarçın var, ekstra olarak su ve buz kullanıyoruz. Güneydoğu Anadolu yöresinde ekseriyetle şerbet çok bilindiği için bizlerde en çok şerbet ile işlerimizi yürütüyoruz. Sıcak yaz aylarında ağır tüketilen şerbet ile geçimimizi sağlıyoruz. Yazın son günlerine gerçek havaların serinlemesine karşın hala ilgi devam ediyor. Tezgah açmaya yağmurlu karlı günler gelene kadar devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: aydın haberleri / İbrahim Halil Aslan – Kültür Sanat

Meyan Şerbeti,Kola,İçecekler,Şerbet,Sıcak,Vatandaşlar,Yaz,Oluyor,Tüketilen,Bilinen,İnsan,Güneydoğu,Gaziantep,Meyan Kökü ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Kültür Sanat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.