Bulgaristan’ın nüfusu son 10 yılda azaldı

Ulusal İstatistik Enstitüsüne (NSİ) nazaran, toplam 5 bin 256 yerleşim merkezi olan ülkede hali hazırda görülenin 600’ü büsbütün boşalmış durumda …

21.01.2022
Bulgaristan’ın nüfusu son 10 yılda azaldı

Ulusal İstatistik Enstitüsüne (NSİ) nazaran, toplam 5 bin 256 yerleşim merkezi olan ülkede hali hazırda görülenin 600’ü büsbütün boşalmış durumda. Ayrıyeten 303’ü aşkın köyde, birden fazla yaşlı 10’dan az kişi yaşıyor. Yaklaşık 2 bine yakın yerleşim merkezinin her birinin nüfusu da 10…

Ulusal İstatistik Enstitüsüne (NSİ) nazaran, toplam 5 bin 256 yerleşim merkezi olan ülkede hali hazırda görülenin 600’ü büsbütün boşalmış durumda. Ayrıyeten 303’ü aşkın köyde, birçok yaşlı 10’dan az kişi yaşıyor. Yaklaşık 2 bine yakın yerleşim merkezinin her birinin nüfusu da 100’ün altında kalıyor. Daha çok yaşlı nüfusun yaşadığı köylerin süratle boşalmasının ardında, geçim ıstırabı ve süratli kentleşme de yatıyor.

2040’DA 5 MİLYONA İNECEK

Toplumsal gelişimi gözlemleyen uzmanlar, 2040 yılına gerçek Bulgaristan nüfusunun 5 milyon 400 bine ineceğini kestirim ediyor. Başşehir Sofya’nın batısında Köstendil vilayet merkezine bağlı, Bulgar kökenli nüfusun ağır olduğu köyler de nüfusun azalması meselesiyle gayret ediyor.

Köstendil’de komşu Sırbistan hududuna yakın 440 nüfuslu Treklyüno ilçesine bağlı 19 köyün birçoğunda artık yalnızca 3-5 yaşlı yaşıyor.

kent aydın haberleri muhabirinin mikrofon uzattığı kimi köylüler, yaşlıların büyük kısmının öldüğünü, gençlerin de köylerden kaçtığını, bundan sonra da kimsenin buralara gelip yerleşmesini beklemediklerini belirtirken, kimileri da sorulara karşılık vermek istemedi.

“ÖLEN ÖLDÜ, GİDEN GİTTİ”

Uşi köyü sakini Lyüben Vladimirov, nüfusun 1990 yılından sonra süratle azaldığını tabir ederek “Ölen öldü, giden gitti. Gördüğünüz üzere, buralarda artık kimse kalmadı, yaşlılar öldü, gençler kaçtı. Beşerler, iş olmayınca ne yapsınlar ki? Hayatımızda ışık, umut kalmadı. Köyümüz ıssız, sessiz oldu. Benim de hiçbir umudum kalmadı. Artık bundan sonra hiç kimse bir daha buraya dönmez, buraya yerleşmez.” dedi.

Vladimirov, geçen yüzyılın sonunda nüfusu 500’e ulaşan köyde insan sayısının azalmasını, daha fazla geçim derdine ve nüfusun yaşlanmasına bağladı.

“EKMEK ALACAK BİR YER BİLE KALMADI”

Birebir bölgede bulunan Dolno Kabile köyünden Petar Aleksandrov da kent aydın haberleri muhabirine köylerinde ekmek alacakları bir yer bile kalmadığını söyledi.

Aleksandrov, “Kışın köyümüzde 3 kişi kalıyor. Yazın ise burada mülkü olanların kimileri bize katılınca nüfusumuz 15 bireye ulaşıyor. Yani 81 haneli köyümüzde kışın 3, yazın 15 kişi yaşıyor. Burada ekmek alabileceğin, birisiyle sohbet edebileceğin yer kalmadı. Sıhhat hizmetleri almak için bazen başşehir Sofya’ya kadar gitmek zorunda kalıyoruz.” dedi.

POLİTİKLER NÜFUSUN AZALMASININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN TEDBİRLER DEVREYE SOKACAK

Bulgaristan’da siyasetçiler de nüfusun azalmasının önüne geçmek ve doğumu teşvik etmek için tedbirleri devreye sokmaya hazırlanıyor.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov’un hükümeti, ülkede kritik düzeye ulaşan nüfusun azalmasıyla çabanın ana gündemlerinden biri olacağını açıklamıştı.

Ülkede 22 Ocak’ta ikinci sefer misyona başlayacak Cumhurbaşkanı Rumen Radev, parlamentoda yaptığı konuşmada, Bulgaristan’da nüfusun süratle azalmasına işaret ederek “Milletimiz, (1989 yılı sonrası) demokrasiye geçiş sürecinde, savaşa muadil bir travma yaşıyor.” tabirini kullanmıştı.

Radev, vefat oranını azaltacak, doğum oranını artıracak ve yurt dışına göçü sonlandıracak uzun vadeli, sağlam finansal takviyeli siyasetlerin uygulanmasının vaktinin geldiğini belirterek “Eğitimli, aydın şahıslardan oluşan bir ulusu oluşturma tarafındaki uzun vadeli eforlarımız, kısa vadede, devlet adamı olarak, jenerasyonumuza siyasi yarar getiremeyecek, fakat uzun vadede geleceğe değerli bir yatırım olacak.” demişti.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.