Bulgaristan’da mahkemeye çıkan Necip Hablemitoğlu suikastı zanlılarından Levent Göktaş, 40 gün daha gözaltında kalacak

Güncel Haberler Bulgaristan’ın Haskovo kentinde mahkemeye çıkarılan emekli albay Mustafa Levent Göktaş’a 40 gün ek gözaltı mühleti verildi …

06.09.2022
Bulgaristan’da mahkemeye çıkan Necip Hablemitoğlu suikastı zanlılarından Levent Göktaş, 40 gün daha gözaltında kalacak

Güncel Haberler

Bulgaristan‘ın Haskovo kentinde mahkemeye çıkarılan emekli albay Mustafa Levent Göktaş‘a 40 gün ek gözaltı mühleti verildi. Duruşmada ek nezaret müddetinin şüphelinin yabancı olması, sabit ikametinin bulunmayışı ve kaçma kuşkusu nedeniyle verildiği belirtildi.

TÜRKİYE’YE İADESİNDE MAHZUR YOK

Kararda şüphelinin Türkiye’ye iadesi konusunda bir pürüz bulunmadığını fakat bu mevzudaki prosedürün daha sonra işletileceği kaydedildi.Göktaş, mahkemenin nezaret müddetini 40 gün uzatmasıyla ilgili kararına Plovdiv’deki istinaf mahkemesine 3 gün içinde itirazda bulunabilecek.

TÜRKİYE İADESİNİ İSTEDİ

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İnterpol Daire Başkanlığı’nın talebi üzerine hakkında kırmızı bülten çıkarılan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı zanlılarından firari emekli albay Mustafa Levent Göktaş, 2 Eylül’de Bulgaristan’ın Svilengrad kentinde yakalandı. Adalet Bakanlığı ve EGM İnterpol Daire Başkanlığı, Göktaş’ın Türkiye’ye iade edilmesine yönelik süreçlere başladı. Bu kapsamda Hablemitoğlu suikastının zanlılarından Göktaş’ın, Bulgaristan’ın Svilengrad kentinde yakalanmasının akabinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Göktaş’ın iadesine yönelik talepname hazırladı. Adalet Bakanlığı, iade talepnamesi belgesini Bulgaristan’a gönderilmek üzere Dışişleri Bakanlığı’na iletti.

HABLEMİTOĞLU SUİKASTI

Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde konutunun önünde uğradığı silahlı akın sonucunda hayata gözlerini kapadı. 21 Aralık 2002’de cenazesi Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi. Köstebek isimli kitabı vefatından sonra basılmıştır. Cinayet sonrasında Hablemitoğlu’nun elektronik postasına ve telefonuna gelen tehdit telefonları emniyet mensuplarınca incelenmek üzere alındı. Ailesinin İçişleri Bakanlığı aleyhine Ankara 5. Yönetim Mahkemesi’nde açtığı dava sonucunda, İçişleri Bakanlığı 40 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi.

İçişleri Bakanlığı, savunmasında Hablemitoğlu’nun cinayetini “adi bir cinayet vak’ası” olarak değerlendirdiğini bildirmişti. Ayrıyeten cinayetin üzerinden 7 sene geçmesine karşın İçişleri Bakanlığı hâlâ “hazırlık soruşturmasının” sürmekte olduğunu bildirmektedir.

Ölümü üzerine birçok argüman ortaya atılmıştır. Bir teoriye nazaran Bergama ve Alman Vakıfları üzerine araştırmaları nedeniyle, Alman GSG 9 timleri tarafından öldürülmüştür. Bir öbür teoriye nazaran ise Hablemitoğlu laiklik konusundaki hassasiyeti nedeniyle öldürülmüştür.

Katil zanlıları ortasında bedellendirilen kuşkulu Nuri Gökhan Bozkır isimli kişi Aralık 2019’da Ukrayna’da yakalandı. Türkiye’ye iadesiyle ilgili mahkeme süreci sonuçlanarak 26 Ocak 2022’de Türkiye’ye getirildi.

9 Haziran 2022’de Hablemitoğlu cinayeti soruşturmasında ortalarında Ergenekon sanıkları emekli albaylar Levent Göktaş ve Fikret Emek’in de bulunduğu 9 emekli asker hakkında gözaltı kararı verildi.

Levent Göktaş, Bulgaristan’ın Svilengrad kentinde 2022 Eylül ayında yakalandı.

Kaynak: aydın haberleri / Gurbet Gökçe – Yeni

Göktaş,Bakanlığı,Hablemitoğlu,Mahkeme,Cinayet,İadesi,Türkiye’ye ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.