Bu Zam Süt Yerine Su İçirtir! Dikkat O Tarihten Sonra Sütün Litre Fiyatı Fırlayacak

Başta temel besin eserleri olmak üzere çok sayıda kaleme artırımlar gelmeye devam ediyor. Ay sonunu güç getiren vatandaşa bir makûs haber de …

07.05.2022
Bu Zam Süt Yerine Su İçirtir! Dikkat O Tarihten Sonra Sütün Litre Fiyatı Fırlayacak

Başta temel besin eserleri olmak üzere çok sayıda kaleme artırımlar gelmeye devam ediyor. Ay sonunu güç getiren vatandaşa bir makûs haber de sütten geldi. Çocukları da yakından ilgilendiren bu artırım sonrası vatandaşın ne yapacağı ise merak konusu oldu. Süt fiyatl…

Başta temel besin eserleri olmak üzere çok sayıda kaleme artırımlar gelmeye devam ediyor. Ay sonunu sıkıntı getiren vatandaşa bir makûs haber de sütten geldi. Çocukları da yakından ilgilendiren bu artırım sonrası vatandaşın ne yapacağı ise merak konusu oldu. Süt fiyatlarında artış devam ederken Ulusal Süt Kurulu tarafından yapılan açıklama ile 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere çiğ sütün litre başına artırım gelecek. Tarım kesimi temsilcisi Eşref Şekerli ise süt fiyatları üzerine kıymetli açıklamalarda bulundu. Et ve süt eserleri ortasında ilişki olduğunu belirten Şekerli sorunun tahlilini açıkladı.

ÇİĞ SÜTÜN LİTRESİ 8 TL’YE ÇIKTI

Yüksek artırımlardan ötürü maliyetlerin yükselmesi süt fiyatlarına da yansıdı. 1 litre çiğ sütün üretim maliyeti 8 TL’ye çıktı, Et ve Süt Kurumu üreticiden alım fiyatına 1,8 lira artırım yaparak, marketlerdeki süt fiyatlarını da etkiledi. Bu artırımlardan sonra marketlerde de süte artırım gelmesi bekleniyor.

REVİZYONA GİDİLMEZSE SORUN BÜYÜK

Türkiye’nin haberine nazaran; Son periyotlarda et fiyatların gelen yüksek artırımlardan ötürü beyaz ete yönelen vatandaşa süt fiyatlarından da makus haber geldi. Enflasyonla bir arada yükselen maliyet fiyatları yem fiyatlarını da yükseltti. Buna paralel olarak çiftçiler hayvanlarını kesite yönlendirdi. Bu durumun süt fiyatlarını önemli oranda etkileyeceğini belirten Tarım bölümü temsilcisi Eşref Şekerli şunları kaydetti:

“Hayvancılık tarafından bugün adım atılsa ve yeni bir revizyona gidilse dahi, bunun meyvelerini 26 ay sonra alacağız. En kolayından bir hayvanın gebelik süreci 9 ay. Kesilmesi 16 ay. Bu işi toparlamak uzun müddet alacak. Hasebiyle ortada bir yangın varken, acil müdahale için ithalat koşul hale geldi. Hayvan sayımızı artırarak ve çiftçiye daha fazla dayanak vererek bu sorunun üstesinden gelebiliriz” açıklamasında bulundu.

SÜT VEREN HAYVANLAR BÖLÜME GİDİYOR

Şekerli, yaşanan yüksek maliyetlerden ötürü süt veren hayvanların da mezbahaya gönderildiğini, çiftçilerin ellerinde olan hayvanları mecburen kısma yolladığını belirtti. Şekerli, hayvan sayısının artması için 8 ay ile 12 ay ortasında canlı hayvanların ithal edilebileceğini, hayvan sayısının acil olarak artırılması gerektiğini, piyasada dana sorunu yaşanacağını tabir etti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.