Bu yiyecekleri diyetten çıkararak bunama riskini azaltabiliriz! İşte bunamaya sebep olan besinler

Bilim adamları, belli yiyecekleri günlük diyetten çıkararak bunama riskini azaltabileceğimizi keşfettiler. Ne olduklarını ve onları daha sağlıklı …

04.09.2022
Bu yiyecekleri diyetten çıkararak bunama riskini azaltabiliriz! İşte bunamaya sebep olan besinler

Bilim adamları, belli yiyecekleri günlük diyetten çıkararak bunama riskini azaltabileceğimizi keşfettiler. Ne olduklarını ve onları daha sağlıklı bir şeyle nasıl değiştirebileceğimizi öğrenelim.İŞLENMİŞ BESİNLERİN BEYNE ETKİLERİGeçmişte kimi bilimsel orta…

Bilim adamları, makul yiyecekleri günlük diyetten çıkararak bunama riskini azaltabileceğimizi keşfettiler. Ne olduklarını ve onları daha sağlıklı bir şeyle nasıl değiştirebileceğimizi öğrenelim.

İŞLENMİŞ BESİNLERİN BEYNE ETKİLERİ

Geçmişte kimi bilimsel araştırmalar alkol ve başka tanınan besinlerin beyin üzerindeki olumsuz tesirlerine odaklanmıştı. Bilim adamlarına nazaran, bu listeye ultra işlenmiş besinleri eklememiz gerekecek.

Aslında, çalışma kümesi, paketlenmiş içeceklerin ve çeşitli atıştırmalıkların tüketiminin bilişsel fonksiyonlar üzerindeki tesirini tahlil etti. En kıymetlisi, tüketimin uzun vadeli tesirleri, bir çeşit bunama geliştirme riskiyle irtibatlıdır.

Ortaya çıkan şey, bu besinlerin günlük tüketiminin beyin sıhhati için muhakkak tehlikeli olabileceğidir. Ultra işlenmiş besinler çoklukla tuz ve şeker bakımından yüksektir ve lif, vitamin ve protein üzere kıymetli hususlardan mahrumdur. Yani, hücreleri bunamadan ve erken yaşlanmanın tesirlerinden korumak için bu temel ögelerden.

ARAŞTIRMANIN SONUÇLARI

Daha spesifik olarak, araştırmacılar 55 yaş üstü 72 binden fazla şahıstan oluşan bir örneklem üzerinde odaklandı. Hepsi harika beyin sıhhatinde. Birinci tahlilden on yıl sonra, 500’den fazla kişi bir tıp bunama hastalığına yakalandı. Yaklaşık yarısı tahlil periyodunda nizamlı olarak işlenmiş besin tüketmiştir.

Beyin için beslenmenin değerine daha fazla dikkat çeken katiyetle etkileyici bir sayı.

BU YİYECEKLERİ DİYETTEN ÇIKARARAK BUNAMA RİSKİNİ AZALTABİLİRİZ.

Çin araştırmasından çok enteresan bir gerçek daha ortaya çıkıyor. Yani, bu besinlerin âlâ bir kısmını daha sağlıklı olanlarla değiştirerek bunama riski %19’a kadar azaltılabilir.

Bu nedenle, balık yahut kimi yağlı tohumlar üzere omega-3 açısından güçlü besinler için yeşil ışık. Yahut ceviz ve yaban mersini, eksiksiz beyin besinleri. Ve tekrar yeşil yapraklı sebzeler ve soya üzere baklagiller.

Bazı kontrendikasyonları olan çok sağlıklı yiyecekler. Bu nedenle, onları diyete dahil etmeden evvel, klinik durumumuzu uygun bilen pratisyen tabibe danışmak her vakit düzgün bir alışkanlıktır.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.