Böyle 2 teker sevdası görülmedi

Aydın Efeler İlçesine bağlı Eğrikavak Mahallesi’nde yaşayan ve bir firmada üretim şefi olarak vazife yapan Mümtaz Çetin’in motosiklet ve kara …

25.09.2022
Böyle 2 teker sevdası görülmedi

Aydın Efeler İlçesine bağlı Eğrikavak Mahallesi’nde yaşayan ve bir firmada üretim şefi olarak vazife yapan Mümtaz Çetin’in motosiklet ve kara java sevdası görenleri şaşırtıyor.

Aydın Efeler İlçesine bağlı Eğrikavak Mahallesi’nde yaşayan ve bir firmada üretim şefi olarak misyon yapan Mümtaz Çetin’in motosiklet ve kara java sevdası görenleri şaşırtıyor. Kendisinden 10 yaş büyük motosikleti pahasının 5 katı masraf ederek trafiğe çıkaran Mümtaz Çetin iş gerilimini 1976 model motosikletine binerek atıyor.

Çocukluğundan bu yana iki tekere ve bilhassa kara java ismi verilen motosikletlere düşkünlüğü olduğunu belirten 37 yaşındaki Mümtaz Çetin, “Bu motosikletler evvelce dağ köylerinde çok meşhurdu. Köyde birinci sefer babam aldı. O vakitler çocuk olduğum için kullanamıyordum. Babam da korktuğu için vermiyordu. İçimde bir uhde kaldı. Kara java bir motosikletim olmadan ölseydim gözüm açık giderdi. Baba yadigarı ve benden 10 yaş büyük 1976 model bir motosikleti fiyatının 5-6 katı para harcayıp tekrar yaptırdım. Artık yorgunluğumu motosiklete binerek atıyorum. Bu motosikleti ben de çocuklarıma yadigar bırakmak istiyorum” dedi.

Halk ortasında kara java olarak bilinen motosikletlerin artık üretilmediğini ve bunun için çok değerli olduğunu belirten Mümtaz Çetin, “Bu motosikletler ÇEK Cumhuriyeti’nde 1929 ile 1979 yılları ortasında üretilmiş. 1970’li yıllarda Türkiye’de ve bilhassa verimli dağlara sahip Aydın’ın köylerinde ağır olarak kullanılmaya başlamış. O günden bu yana hala kullanılıyor. Evvelden diğer motosiklet pek olmadığı için kullanılırdı. Artık ise çoklukla hastaları kullanıyor. Dayanıklılığı ve gücünün yanında bu motosikletlerin kendine has sesi vardır. Çocuklarım da çok seviyor. Artık ulaşımdan çok keyif için motosiklete binip gerilim atıyoruz” diye konuştu. – AYDIN

Kaynak: aydın haberleri / Lokal

Motosiklet ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.