Biyonik protez kollarına kavuşan Samet, 20 ay sonra anne ve babasının elini öptü

AYDIN’ın İncirliova ilçesinde çalıştığı inşkent aydın haberleritta elektrik akımına kapılarak 2 kolunu birden kaybeden Samet Aktepe (18), valilik …

06.12.2021
Biyonik protez kollarına kavuşan Samet, 20 ay sonra anne ve babasının elini öptü

AYDIN’ın İncirliova ilçesinde çalıştığı inşkent aydın haberleritta elektrik akımına kapılarak 2 kolunu birden kaybeden Samet Aktepe (18), valilik müsaadesiyle başlatılan kampanyayla toplanan 2 milyon 60 bin liraya alınan biyonik protez kollarına kavuştu.

İSTANBUL (rehberaydin.com) – AYDIN’ın İncirliova ilçesinde çalıştığı inşkent aydın haberleritta elektrik akımına kapılarak 2 kolunu birden kaybeden Samet Aktepe (18), valilik müsaadesiyle başlatılan kampanyayla toplanan 2 milyon 60 bin liraya alınan biyonik protez kollarına kavuştu. İstanbul‘da gördüğü tedavinin akabinde memleketine dönen Aktepe, 20 ay sonra tekrar anne ve babasının elini öpme sevincini yaşadı.

İncirliova ilçesi Zafer Mahallesi’nde yaşayan Serpil (46) ve Emoş Aktepe (48) çiftinin 3 çocuğundan en büyüğü olan Samet Aktepe, 7’nci sınıfta okulu bırakıp, babasına yardım etmeye başladı. Geçen yıl 8 Nisan’da babasıyla çalışmak için gittiği inşkent aydın haberleritın çatısında, elindeki demirin yüksek tansiyon sınırına temas etmesiyle akıma kapıldı. Babası ve başka emekçiler tarafından kurtarılan Samet Aktepe, 23 gün Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ağır Bakım Ünitesi’nde tedavi gördü. Ömür savaşını kazanan Samet’in 2 kolu, kangren nedeniyle kesildi. Protez kol için İncirliova Belediyesi öncülüğünde Aydın Valiliği onayıyla 2 milyon 60 bin liralık yardım kampanyası 3 Nisan’da başlatıldı. Ekim ayına kadar 1 milyon 368 toplandı. Geriye kalan 692 bin lira ise AHBAP Derneği’nin Lideri, müzikçi Haluk Levent’in bir televizyon kanalında yaptığı programda tamamlanarak 2 milyon 60 bin lira toplandı. Yaklaşık 2 aydan beri İstanbul’da tedavi gören Aktepe, protez kollarına kavuştu.

‘YENİDEN DOĞMUŞ GİBİYİM’Birilerine bağımlı olarak hayatının çok berbat bir durum olduğunu belirten Samet Aktepe, “Ama kollarım olmadığı için mecburen bu türlü yaşamak zorundaydım. Bu vakte kadar yalnız değildim, ailem yanımdaydı. Bana daima yardımcı oldular. Bir işi, insan kendi başına yapamadığı vakit hayatın zevki ve tadı olmuyor. Protez kollarımla yemek, su, çay üzere gündelik gereksinimlerimi evvelce olduğu diğerlerine gereksinim duymadan kendim karşılayabiliyorum. Adeta yine doğmuş biri üzereyim. Bir şeyleri kendi başıma yapabildiğimde memnun oluyorum. 20 ay sonra birinci kere anne ve babamın elini öptüm. Kampanya dahilinde bana dayanak olan herkese çok teşekkür ederim” dedi.’GÖRÜNCE GÖZLERİM DOLDU’Anne Serpil Aktepe ise “Samet’in kaza sonucu kollarını kaybettiği gün dünyamız başımıza yıkıldı. Çok güç günler geçirdik. Samet, kampanya kapsamında toplanan paralarla biyonik protez kollarına kavuştu. Kendi gereksinimlerini karşılayabiliyor. Bu bizim için değerli ölçüde memnunluk oldu” diye konuştu.

Baba Emoş Aktepe de protez kollarına kavuşan oğlunun adeta tekrar doğduğunu belirterek “Oğlumun aylar sonra elimi öptüğünü görünce çok duygulandım. Bunun bu türlü olacağına hiç inanmıyordum. Görünce, gözlerim doldu” tabirlerini kullandı.


aydın haberleri / rehberaydin.com – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.