BioNTech Omicron’a karşı ‘kısmen’ etkili

KARAR DIŞ HABERLERAfrika’da yapılan bir araştırma, Pfizer ve BioNTech’in ürettiği aşının Omicron’a karşı tesirli olabileceğini gösterdi. Afrika …

09.12.2021
BioNTech Omicron’a karşı ‘kısmen’ etkili

KARAR DIŞ HABERLERAfrika’da yapılan bir araştırma, Pfizer ve BioNTech’in ürettiği aşının Omicron’a karşı tesirli olabileceğini gösterdi. Afrika Sıhhat Araştırma Enstitüsü’nden bir yetkili, araştırma sonuçlarının, Pfizer ve ortağı BioNTech’in ürettiği koron…

KARAR DIŞ HABERLER

Afrika’da yapılan bir araştırma, Pfizer ve BioNTech’in ürettiği aşının Omicron’a karşı tesirli olabileceğini gösterdi. Afrika Sıhhat Araştırma Enstitüsü’nden bir yetkili, araştırma sonuçlarının, Pfizer ve ortağı BioNTech’in ürettiği koronavirüs aşısının iki dozunun, yeni varyant Omicron karşısında kısmen muhafaza sağlayabileceğini gösterdiğini açıkladı. Fakat araştırma sonuçları tekrar de, iki doz koronavirüs aşısı yaptırmış ve daha evvel koronavirüs atlatmış olan hastalardan alınan kan örneklerine nazaran, bu hastaların birçoklarının Omicron varyantını etkisiz hale getirebildiğini göstererek, bağışıklık arttırıcı destek dozunun yeni varyantla çabada tesirli olabileceğine işaret etti.

Afrika Sıhhat Araştırma Enstitüsü’nde misyonlu Profesör Alex Sigal, Twitter’da yaptığı paylaşımda, “BNT162b2 [Pfizer/BioNTech] nötralizasyonundan Omicron kaçışı tamamlanmadı. Evvelki enfeksiyon + aşı hala nötralize ediyor” diye ekledi. Sigal, CNN’e verdiği demeçte ise, “Bu haberin çok olumlu olduğunu düşündüm. Daha kötüsünü bekliyordum” dedi. Omicron varyantını karakterize eden mutasyonların, aşıların sunduğu bağışıklıktan büyük ölçüde kaçmasını beklediklerini lisana getirdi. Birinci olarak Güney Afrika’da tespit edilen B.1.1.529 kod numaralı varyant, 32 mutasyona sahip olduğu biliniyor. Şimdilik düşük görülme sıklığına sahip bu varyanta karşı mevcut aşıların tesirli olup olmadığına ait araştırmalar sürüyor.

ORTAK AÇIKLAMA: 3. DOZ TESİRLİ, YENİ AŞI MARTTA HAZIR

Güney Afrika araştırmasının akabinde BioNTech ve ABD’li firma Pfizer’dan bu mevzuyla ilgili bir ortak açıklama geldi. Firmalar, kendi ürettikleri aşının iki dozunun Omicron karşısında daha az tesirli olduğunu lakin üçüncü dozla birlikte etkililiğin arttığını duyurdu. Pfizer- BioNTech gerektiği halde sırf Omicron’a yönelik bir aşıyı da Mart 2022’ye kadar hazır edebileceklerini açıkladı. Bu ortada Pfizer’ın İngiltere Müdürü Ben Osborn, gelecek yıllarda Kovid-19 aşılarının güçlendirici dozlarına gereksinim duyulabileceğini bildirdi. Osborn, İngiltere’nin aşı kampanyasının birinci yıl dönümünde verdiği röportajda, insanların güçlendirici aşılara ne kadar müddet muhtaçlık duyacakları sorusu üzerine, “Bence uzun yıllar açısından bunu söylemek sıkıntı zira hiçbirimiz virüsün vakitle nasıl gelişeceğini varsayım edemeyiz.” karşılığı verdi.

DSÖ: YENİ VARYANTIN AŞIYI ETKİSİZ KILDIĞINA DAİR İŞARET YOK

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) acil durum yöneticisi Mike Ryan, yeni varyantla ilgili hala öğrenilecek çok şey olduğunu, lakin Güney Afrika’dan elde edilen öncül bilgilerin, Omicron varyantının hastalığın daha ağır geçirilmesine neden olmadığını ortaya koyduğunu söyledi. Ryan, daha fazla araştırma gerektiğinin altını çizerek, Omicron’un mevcut aşıların sağladığı müdafaayı etkisiz kıldığına dair bir işaret olmadığını söyledi. “Ağır hastalık ve hastaneye yatış bağlamında, bütün varyantlara karşı etkili olduğu kanıtlanan yüksek tesirli aşılarımız mevcut” sözlerini kullanan epidemiyolojist Ryan, “Omicron’da da bu türlü olmaması için bir neden yok” dedi. Mevcut aşıların Omicron’a karşı daha az tesirli olabileceğini kabul eden yetkili, aşı muhafazasının büsbütün iptal olma durumunun “muhtemel olmadığını” belirtti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.