Bazı alanlarındaki avukatlık hizmetlerinde KDV oranı yüzde 8’e düşürüldü

İsimli yardım ve isimli müzaheret kapsamındaki avukatlık hizmetlerinde uygulanan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi. Karar, 1 Aralık 2021 …

26.11.2021
Bazı alanlarındaki avukatlık hizmetlerinde KDV oranı yüzde 8’e düşürüldü

İsimli yardım ve isimli müzaheret kapsamındaki avukatlık hizmetlerinde uygulanan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi. Karar, 1 Aralık 2021’den itibaren yürürlüğe girecek.

Avukatlık fiyatlarına ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete‘de yayımlandı. Buna nazaran, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda yer alan isimli yardım ve isimli müzaheret kararları kapsamında verilen avukatlık hizmetlerinde KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanacak. Bu oran hala yüzde 18 düzeyinde bulunuyor. Karar, 1 Aralık 2021’den itibaren yürürlüğe girecek.

TABAN FİYAT TARİFESİ DE GÜNCELLENMİŞTİ

Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan yeni avukatlık minimum fiyat tarifesi de geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Buna nazaran, ofiste kelamlı danışmanlıkta birinci bir saat için 675, takip eden her saat için 405 lira, davet üzerine gidilen yerde kelamlı danışmanlıkta birinci bir saate kadar 1405, izleyen her saat için 695 lira, her türlü dilekçe, ihbarname, ihtarname ve protesto düzenlenmesinde 1030, kira mukavelesi ve gibisi evrakların hazırlanmasında 1350, tüzük, yönetmelik, miras kontratı, vasiyetname, vakıf senedi üzere dokümanların hazırlanmasında 4 bin 100 lira avukatlık fiyatı alınacak.

MİLLETLERARASI YARGI DURUŞMASINDA 24 BİN LİRA ÖDENECEK

Memleketler arası yargı yerlerindeki duruşmasız işlerde 13 bin 875, duruşmalı işlerde 24 bin lira avukatlık fiyatı ödenecek. Ceza soruşturma evresindeki işler için 1550, sulh hukuk mahkemelerindeki davalar için 2 bin 175, sulh ceza ve infaz hakimliklerinde takip edilen davalar için 2 bin, asliye mahkemelerindeki davalar için 5 bin 100, ağır ceza mahkemelerindeki davalar için 10 bin 250 lira avukatlık fiyatı alınacak.

YARGITAY’DA BİRİNCİ DERECE DAVALAR İÇİN 7 BİN 425 LİRA ÖDENECEK

Yargıtay’da görülen birinci derece davalar için 7 bin 425 lira, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay’da temyiz yoluyla görülen işlerin duruşması için 3 bin 815 lira avukatlık fiyatı ödenecek. Tarifeyle öteki yargı yerlerindeki iş ve süreçler ile öbür türel yardımlar karşılığında ödenecek fiyatlarda de muhakkak oranlarda artış yapıldı.

Avukatlık minimum fiyat tarifesi şöyle:

AA / Deniz Çiçek Palabıyık – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.