Bakan Nebati’den iddialı çıkış: Birkaç ay içinde enflasyonu tek haneye indireceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iş dünyasının ve STK’ların 50’ye yakın bayan yöneticileriyle bir ortaya geldi. Cumhurbaşkanlığı …

09.01.2022
Bakan Nebati’den iddialı çıkış: Birkaç ay içinde enflasyonu tek haneye indireceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iş dünyasının ve STK’ların 50’ye yakın bayan yöneticileriyle bir ortaya geldi. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ndeki toplantı basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı yaklaşık 5 buçuk skent aydın haberlerit sürdü. Bakan Ne…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iş dünyasının ve STK’ların 50’ye yakın bayan yöneticileriyle bir ortaya geldi. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ndeki toplantı basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı yaklaşık 5 buçuk skent aydın haberlerit sürdü. Bakan Nebati, toplantıda Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair bir sunum gerçekleştirdi.

Bölüm temsilcilerinin Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, Nebati, yeni ekonomik modele ait de tezli bir açıklamada bulundu. Türkiye Memleketler arası Etkinlikler Derneği (TUED) Lideri Meltem Bayazıt Zirveler Bakan Nebati’nin toplantıda önümüzdeki bir kaç ay içerisinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını belirtti.

Nebati, bayan yöneticilerle bir ortaya geldiği toplantıda KDV’de sadeleşmeye gideceklerini ve bu alanda çalışma yaptıklarını anlattı.

Bakan Nebati, Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair bir sunum gerçekleştirerek bayan yöneticilerin problemlerini dinledi ve not aldı.

“KDV’DE SADELEŞMEYE GİDİLECEK”

Big Chefs Kurucusu Gamze Cizreli, toplantının hoş geçtiğini ve birçok dalın temel sıkıntılarından biri olan KDV konusunda düzenleme geleceği bildirisini aldıklarını söyledi.

Cizreli “Tüm bölümlerden bayanların meselelerini dinledi ve not aldı. Öne çıkan ve son derece kıymetli olan mevzu ise KDV’de sadeleşmeye gidileceğini açıklamasıydı. KDV’de yüzde 1, 8, 18 üzere oranları sadeleştireceklerini ve bu alanda düzenleme için çalıştıklarını anlattı. Önümüzdeki günlerde bu hususa ait bir düzenleme geleceğini umut ediyoruz.”

“MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ İNDİRİMİNİN DALLARA YANSIMADIĞI DA BELİRTİLDİ”

Cizreli toplantıda Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin yansımalarının da gündeme geldiğini söyledi.

Cizreli, “Merkez Bankası’nın faiz indiriminin kesimlere yansımadığını söyledi kimi bayan temsilciler. Özel bankalardan kredi alımının güç olduğu lisana getirildi. Bakan bu hususun üzerine gidileceğini açıkladı. Enflasyonla çaba edileceğini ve 2022’nin en değerli gündeminin enflasyonla uğraş olduğunu söyledi” sözlerini kullandı.

Cizreli, Bakan Nebati’nin bayanlara yönelik KGF kredisinin çıkacağına ait çalışmalar olduğunu söylediğini ve “Yatırım yapmaya devam edin yatırımlarınızı durdurmayın mesajı” verdiğini belirtti.

“KAMU rehberaydin.comLELERİNDEN BAYANLARA ÖNCELİK TALEP ETTİK”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile gerçekleştirilen toplantının epey verimli ve inanç verici geçtiğini söyleyen Bayan Girişimcileri Derneği (KAGİDER) Emine Fazilet, “Özellikle bayan girişimcilerin ve ihracatçıların desteklenmesi konusunu gündeme getirdik. Bayan teşebbüsçüler işe başlarken sürdürülebilirlik konusunda birtakım ezalar yaşıyorlar. Kamu rehberaydin.comlelerinde bayan tedarikçilerden eser ve hizmet alımı konusunda bir ayrıcalık yapılmasını gündeme getirdik. Bayanın istihdamda girişimcilikte ihracatta güçlenmesi için taleplerimizi ilettik. Kendisi de notlarını aldık çok olumlu biçimde dinledi. Bayan girişimcilerin büyümesi ismine bilhassa KDV’de indirimi gündeme getirdik. KDV konusunda kendisi önümüzdeki periyotta bu mevzuya ait düzenleme olacağını açıklayacaktır.” dedi.

Emine Fazilet, “KOBİ’lerin yatırım ve finansmana daha süratli ulaşması gerektiğini aktardık. Siyaset faizinin gerçek dala çok yansımadığını aktardık. Bizler üretim, istihdam, büyüme ismine bayan teşebbüsçüler olarak çalışmaya devam edeceğimizi aktardık. Öte yandan KGF’de düzenlemelerin olacağını açıkladılar. Uygun şartlarla bayanlara kredi dayanağı verileceği gündeme geldi.” dedi

“BİRKAÇ AY İÇİNDE ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİRMEYİ PLANLADIKLARINI AÇIKLADILAR”

Türkiye Milletlerarası Etkinlikler Derneği (TUED) Lideri Meltem Bayazıt Doruklar Bakan Nebati’nin önümüzdeki bir kaç ay içerisinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını aktardı. Meltem Beyazıt Doruklar, “50’ye yakın iş bayanı bir ortaya geldi. Sıkıntıları ve düşünceleri lisana getirdik ve Sayın Bakan herkesi tek tek dinledi. Herkesin ortak kaygısı stabil olmayan döviz kuru, işçi artırımları, yüksek enflasyondu. Önümüzdeki bir kaç ay içerisinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını aktardılar. Bizim dalımızdaki KDV oranı çok yüksek yüzde 18 seviyesinde. Bu da milletlerarası aktifliklerin ve projelerin yurt dışına kaçmasına sebep oluyor” açıklamalarında bulundu.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.