Bakan Nebati, sağlık ve eğitime yatırım yapılmadığı iddialarına rakamlarla yanıt verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, eğitim ve sıhhat alanlarına gereğince yatırım yapılmadığı tarafındaki tezlere sayılarla karşılık verdi …

17.07.2022
Bakan Nebati, sağlık ve eğitime yatırım yapılmadığı iddialarına rakamlarla yanıt verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, eğitim ve sıhhat alanlarına gereğince yatırım yapılmadığı tarafındaki tezlere sayılarla karşılık verdi. Nebati, 2002 yılından, 2020 yılına kadar eğitim ve sıhhatte gelinen noktayı sayılarla açıkladı.

“BUGÜN TIBBİ Crehberaydin.comZLARLA DONATILMIŞ KENT HASTANELERİ VAR”

Nebati, 2002’de hiç kent hastanesi olmadığına işaret ederek, bugün tıbbi crehberaydin.comzlarla donatılmış kent hastaneleriyle epeyce güçlü bir sıhhat sistemine sahip olunduğunu vurguladı. Sıhhat harcamalarının 2002’de toplam bütçe içindeki hissesini yüzde 2,5 iken, bugün bu oranın yüzde 6,4’e çıkartıldığını bildiren Nebati, şunları kaydetti:

“2002 yılında toplumsal gayeli harcamalara bütçeden ayrılan kaynak toplam 1,6 milyar lira iken, 2022 bütçesinde bu kaynağı 100,8 milyar lira düzeyine yükselttik. Ayrıyeten ek bütçe kanunumuz ile toplumsal maksatlı harcamalara 44,8 milyar lira daha ek kaynak aktardık. Böylece toplumsal emelli harcamalara bu yıl aktaracağımız kaynak meblağı toplamda 145,6 milyar liraya ulaşıyor. 2002 yılında toplumsal maksatlı harcamaların toplam bütçe içindeki hissesi yüzde 1,3 iken bugün bu oranı yüzde 5,1’e çıkarttık. 2002 yılında yalnızca 1 milyon haneye toplumsal yardım hizmeti verilirken pandemi yardımları hariç tutulduğunda 2021 yılında 4,3 milyon ailemize ulaşılmıştır. Toplumsal Yardımlaşmayı Destekleme ve Dayanışma Fonu kapsamında, toplumsal dayanağa gereksinim işiten vatandaşlarımıza yapılan ödemeler tertipli olarak devam etmektedir. Eğitimin, sıhhatin ve huzurlu bir toplumun ülke kalkınmamızdaki kritik rolünün farkındayız. Bu sebeple beşeri ve fiziki kapasitenin artırılmasına değer veriyor, bu taraftaki iyileştirmelere aralıksız devam ediyoruz.”

kent aydın haberleri / Ayşe Böcüoğlu Bodur – İktisat

Sosyal,2002,Bütçe ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.