Bakan Çavuşoğlu: “TÜRKSOY, kardeşlik bağlarımızı pekiştiriyor”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “TÜRKSOY, Türk dünyasının büyük düşünürü İsmail Gaspıralı’nın kelamlarıyla lisanda, fikirde, işte birlik …

13.04.2022
Bakan Çavuşoğlu: “TÜRKSOY, kardeşlik bağlarımızı pekiştiriyor”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “TÜRKSOY, Türk dünyasının büyük düşünürü İsmail Gaspıralı’nın kelamlarıyla lisanda, fikirde, işte birlik ideali için çok değerli hizmetlere imza atan bir kurumdur.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “TÜRKSOY, Türk dünyasının büyük düşünürü İsmail Gaspıralı’nın kelamlarıyla lisanda, fikirde, işte birlik ideali için çok kıymetli hizmetlere imza atan bir kurumdur. Türk dünyasını yine birbirine kenetliyor. Kardeşlik bağlarımızı pekiştiriyor” dedi.

Kırgızistan Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Sultan Raev, TÜRKSOY Daimi Kurulu’nun oy birliğiyle aldığı kararla yeni periyotta TÜRKSOY Genel Sekreteri seçildi. TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nde düzenlenen periyot teslim merasimine katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, “TÜRKSOY, Türk dünyasının büyük düşünürü İsmail Gaspıralı’nın kelamlarıyla lisanda, fikirde, işte birlik ideali için çok kıymetli hizmetlere imza atan bir kurumdur. Türk dünyasını yine birbirine kenetliyor. Kardeşlik bağlarımızı pekiştiriyor. Kadim kültür ve medeniyetimizi gelecek jenerasyonlara aktarıyor. Türk kültür ve medeniyetini tüm dünyaya tanıtıyor” sözlerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Genel Sekreterlik misyonunu 2008 yılından bu yana yürüten Düsen Kaseinov’un bugün bu bayrağı bir öbür tecrübeli insan Sultan Raev’e devrettiğini belirterek, “Dışişleri Bakanlığı olarak bilhassa TÜRKSOY’un çalışmalarına içeride ve dışarıda elimizden gelen katkıyı vermeye çalıştık. Genel Sekreterliğiniz (Kaseinov) bitse bile Türk dünyasına hizmet bitmez. Hasebiyle bundan sonraki hayatınızda da birikiminizle, deneyimlerinizle Türk dünyasına hizmet etmeye devam edeceğinizden kuşkumuz yok” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise yaptığı konuşmada, “Türk kültürünü korumak ve dünyaya tanıtmak hedefiyle kurulmuş olan TÜRKSOY, kurulmuş olduğu 1993 yılından beri çok fazla bahis gerçekleştirdi. Bu teşkilatın büyük bir çınar olma yolunda büyük adımlar attı. Son vakitlerde bilhassa süratli atılım gerçekleştirdi” açıklamasında bulundu.

Program sonunda Kaseinov ve Raev karşılıklı olarak armağan takdiminde bulundu. – ANKARA

aydın haberleri / Siyaset

Türk,Bakan,Kültür,Genel Sekreter ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Kültür Sanat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.