Aydın haberleri: Aydın’ın milli meyvesi incir, tezgahlarda yerini aldı

Aydın bölgesinden gelen habere nazaran Türkiye’nin dünyada kelam sahibi olduğu ziraî üretimlerin başında yer alan Aydın’ın ulusal meyvesi incirde …

26.09.2022
Aydın haberleri: Aydın’ın milli meyvesi incir, tezgahlarda yerini aldı

Aydın bölgesinden gelen habere nazaran Türkiye’nin dünyada kelam sahibi olduğu ziraî üretimlerin başında yer alan Aydın’ın ulusal meyvesi incirde hasat dönemi sona erdi.

Türkiye‘nin dünyada kelam sahibi olduğu ziraî üretimlerin başında yer alan Aydın‘ın ulusal meyvesi incirde hasat dönemi sona erdi. Epey meşakkatli ve bir o kadar da ihtimamla işlenen kuruyemişçilerdeki tezgahlarda yerini aldı.

Aydın‘da Ağustos ortalarında hasadına başlanan ve anne sütünden sonra en yararlı besinler ortasında yer alan ve Aydın‘ın ulusal meyvesi kuru incirin hasadı tamamlandı. Bir çok kişinin damak tadından birtakım bireylerin ise şifa niyetine tükettiği kuru inciri birinci işleyen firmalardan Tuğba Kuruyemiş, seçim süreçlerini tamamlayarak incirleri paketledi.

Tüm kutsal kitaplarda isminden kelam edilen ve Kur’an-ı Kerim’de ismine mühlet inen incir meyvesinin bağışıklık sistemini güçlendiren tesirinin yanında lezzeti münasebetiyle ağır ilgi gördüğünü belirten Tuğba Kuruyemiş İdare Heyeti Lideri Ahmet Tonkul, bir incirin tarladan sofraya ulaşıncaya kadar en az 10-15 defa elden geçtiğini belirtti. Tuğba Kuruyemiş olarak bu hafta itibariyle ülke genelindeki yaklaşık 100 mağazada yeni mahsul incirlerin tüketime sunulduğunu belirten Tonkul, “İncir meyvesi çok özel bir meyvedir. Tarladan sofraya ulaşıncaya kadar toplamasından standına, seçiminden aflatoksin denetimine kadar en az 10-15 sefer elden geçtikten sonra tüketime sunulur. Damak tadı ve lezzetinin yanında pek çok kişinin kuru inciri tabip tavsiyesi ile tükettiği için Türkiye genelindeki tüm mağazalarımızda Aydın inciri raflarda yerini aldı” diyerek döküm ve paketli satışlarının yanında yurt dışına götürmek isteyen gurbetçiler için vakumlama hizmeti de verdiklerini söyledi. – AYDIN

Kaynak: aydın haberleri / İktisat

Kuru,Aydın,İnciri,İncir ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.