Avusturya’da aşı olmayanlara sert yaptırım

Avusturya’da Kovid-19 aşısı yaptırmamış ve son 6 ayda hastalığı geçirmemişler için kimi durumlar dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya …

16.11.2021
Avusturya’da aşı olmayanlara sert yaptırım

Avusturya’da Kovid-19 aşısı yaptırmamış ve son 6 ayda hastalığı geçirmemişler için kimi durumlar dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlandı.

Günlük olay sayılarının 10 binin üzerine çıktığı ülkede bilhassa sıhhat sisteminin çökmesini önlemek ve aşı yaptırmayanların aşıya yönelmesini teşvik etmek maksadıyla aşı yaptırmamışlara yönelik sert tedbirler hayata geçirildi.

Kovid-19’a karşı yürütülen uğraş kapsamında dünya genelinde birinci sefer aşı yaptırmamışlara yönelik uygulanacak karar, ülkede yaklaşık 2 milyon kişiyi etkilerken, 12 yaş altı çocuklar kısıtlamadan muaf tutuluyor.

Buna nazaran 10 gün sürmesi planlanan yeni uygulama kapsamında, hastalığı geçirmemiş ve aşısız şahısların, günlük zorunlu gereksinimlerini giderme, iş, eğitim, sıhhat problemleri nedeniyle hastaneye gitmek üzere münasebetler dışında dışarı çıkmalarına müsaade verilmiyor.

Yasağa uymayanlara para cezası

Tüm gün uygulanacak kısıtlamalara uyulup uyulmaması emniyet güçleri tarafından ağır bir halde denetim edilirken, karara alışılmamış davranan bireyler, 1450 euroya, işletmeler ise 3 bin 600 euroya kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Öte yandan federal seviyede alınan kararlara ek olarak Viyana üzere kimi eyaletler salgınla çabada daha sert uygulamaların hayata geçirileceğini duyurdu.

Viyana’da aşı artı test kaidesi

Başşehir Viyana’da geçe hizmet veren cümbüş merkezleri ve 25 kişinin üstündeki toplantılara girişlerde aşı yaptırmış yahut hastalığı geçirmiş olma koşuluna ek olarak PCR testi aranacak. Kelam konusu kapalı alanlara girecek bireylerin hem aşılı hem de test yaptırmış olması gerekiyor.

Bu ortada iktidarın dün açıkladığı kararlara muhalefetten farklı reaksiyonlar gelirken, koalisyonu oluşturan merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi ortasında da yeni önlemlere yönelik görüş ayrılıkları bulunuyor.

Kovid-19 tedbirleri terslerinin yeni kararları hafta sonu protesto etmesi bekleniyor.

Avusturya’da son 24 saatte 11 bin 889 yeni hadise görülürken, toplam hadise sayısı 971 bin 541’e çıktı. Ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 40 artışla 11 bin 746’ya yükseldi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.