Asgari ücrette çok kritik talep! Rakam yükseldi

Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Lideri Mehmet Bozgeyik, Türk lirasının döviz karşısında yüzde 80’e yakın paha …

15.12.2021
Asgari ücrette çok kritik talep! Rakam yükseldi

Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Lideri Mehmet Bozgeyik, Türk lirasının döviz karşısında yüzde 80’e yakın paha kaybettiğini ve açlık hududunun 3 bin 100 TL’yi aştığını belirtti.Bozgeyik, “KESK olarak 4 kişilik bir ailenin zorun…

Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Lideri Mehmet Bozgeyik, Türk lirasının döviz karşısında yüzde 80’e yakın bedel kaybettiğini ve açlık hududunun 3 bin 100 TL’yi aştığını belirtti.

Bozgeyik, “KESK olarak 4 kişilik bir ailenin mecburî besin, barınma, kira muhtaçlıklarını hesapladığımızda minimum fiyatın açlık hududunun iki katına yani 6 bin 200 TL’ye yükseltilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin değerli ölçüde ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıya olduğunu belirten Bozgeyik, şu sözleri kullandı:

“1996-2001 krizlerinden sonra en fazla derinleşen ve giderek yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir süreçle karşı karşıyayız. Faiz indirim kararı ile birlikte dolar kurunda yükselmeler oldu ve Türk lirasında yüzde 75-80’e yakın paha kaybı yaşandı. Artan bu yoksulluk, geçinememe sorunu ve tekrar son bir ay içerisinde elektrik, doğalgaz ve temel besin unsurlarına gelen artırımlarla birlikte hem biz kamu işçileri açısından hem de minimum fiyatlı açısından geçinememe, barınamama sorunu ile karşı karşıyayız. Bugün Türkiye’de açlık hududu 3 bin 100 TL’yi aştı. Yoksulluk hududunun ise 10 bin TL’ye yaklaştığı bir devirde açlık sonunun altında çalışan on milyonlarca personelden kelam edebiliriz. KESK olarak 4 kişilik bir ailenin mecburî besin, barınma, kira gereksinimlerini da hesapladığımızda en az minimum fiyatın açlık hududunun iki katına çıkarılması gerektiğini tabir edebilirim. KESK olarak uzun müddettir hem taban fiyatın vergi dışında tutulması hem de vergi diliminin yüzde 15’te sabitlemesi talebimiz var. Açlık sonu şu an 3 bin 100 TL. Minimum fiyatın 6 bin 200 TL’ye yükseltilmesi gerekir.”

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.