Asgari ücrete yıl ortasında ikinci zam gelir mi? Cumhurbaşkanlığı kanadından heyecanlandıran açıklama

Enflasyondaki yükselişin devam etmesi ve AK Partili Cahit Özkan tarafından yapılan açıklamalar taban fiyata ikinci bir artırım beklentisini …

19.03.2022
Asgari ücrete yıl ortasında ikinci zam gelir mi? Cumhurbaşkanlığı kanadından heyecanlandıran açıklama

Enflasyondaki yükselişin devam etmesi ve AK Partili Cahit Özkan tarafından yapılan açıklamalar taban fiyata ikinci bir artırım beklentisini güçlendirdi. Bahisle ilgili heyecanlandıran bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Üyesi Nrehberaydin.comt Zeybekci’den geldi. Zeybekci, “Ciddi bir biçimde müdahale etmek lazım. İnsanlarımızın gelirlerini arttırıcı tedbirler almak lazım. Gerekirse Türkiye’de yıl ortasında taban fiyata bir daha bakılmalı” dedi.

Dünyaya son iki yılda damga vuran pandemi, kuraklık, kıtlık riski, güç krizi, tedarik ezaları ve son olarak Rusya-Ukrayna savaşı, global çapta enflasyonun yükselmesine yol açtı. Bu sürecin bir mühlet daha devam etmesi beklenirken, fiyatlar de yüksek enflasyon karşısında gün geçtikçe eriyor. Devletler, hükûmetler ve şirketler; vatandaşları ve çalışanları enflasyona ezdirmemek için önemli oranlarda mkent aydın haberleriş artırımına gittiler.

YÜZDE 50 ORANINDA ARTIRIM YAPILDI

Türkiye’de de 2022 prestijiyle minimum fiyata, yüzde 50 üzere son yıllarda görülmemiş oranda artırım yapıldı. Lakin yeni yılda da savaş, besin ve güç krizi başta olmak üzere enflasyonu tetikleyen ögeler devam ediyor. Bu yıl Türkiye’de de enflasyonun yüzde 40 ve üzerinde olması bekleniyor. Hâl bu türlü olunca “asgari fiyatta yarıyıl zammı” beklentisi kuvvetlendi.

“VATANDAŞI ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ”

Geçtiğimiz günlerde bir TV kanalında mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Küme Başkanvekili Cahit Özkan, “Asgari fiyata yılda iki sefer artırım getirilmesi konusunu Cumhurbaşkanımız aslında söz etmişti. Bu yapılabilir. Şu anki mevzuat gereği yılda bir kez yapılıyor lakin bunu değiştirmek mümkün. Aklımızda var. Vakti geldiğinde, bir yıl geçmesi beklenmeksizin artırım yaparız. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Maliyet artışı mı var? O vakit vatandaşımızın gelirinde de artışı sağlayacak önlem ve kararları alacağız” diye konuştu.

850 TL ARTIRIM GELEBİLİR

Bu açıklamanın akabinde uzmanlar, minimum fiyata yarıyıl artırımı gelmesi hâlinde, 2022’nin birinci 6 aylık enflasyon sayısının ya da buna yakın bir oranın temel alınabileceğini belirtti. Uzmanlar “Söz Gelimi Edilen sayı bugünkü projeksiyonlara nazaran yüzde 20 civarı bir orana denk gelebilir. Bu durumda taban fiyata temmuzdan itibaren geçerli olmak üzere yaklaşık 850 TL artırım gelebilir” görüşünü lisana getiriyor.

Nrehberaydin.comt Zeybekci

“GEREKİRSE YIL ORTASINDA MİNİMUM FİYATA BİR DAHA BAKILMALI”

Bu açıklamalardan sonra Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Üyesi ve eski İktisat Bakanı Nrehberaydin.comt Zeybekci, Metropol Gündemi programına konuk oldu. Zeybekci, Denizli Metropol Kurucusu Arif Sıkıntı ve Haber Koordinatörü Murat Acar’ın Türkiye ve Denizli iktisadıyla ilgili sorularını yanıtladı. Zeybekci, “Ciddi bir biçimde müdahale etmek lazım. İnsanlarımızın gelirlerini arttırıcı tedbirler almak lazım. Gerekirse Türkiye’de yıl ortasında taban fiyata bir daha bakılmalı. Esnaf, memur, emekliler, çalışanlarla ilgili. Enflasyonist ortam mkent aydın haberlerilesef bu türlü. Matematik muhakkak. Yılbaşında verilen artırım enflasyonun altında ise akıl ve vicdan der ki gel arkadaş bunu düzeltelim. Mal yokluğu değil bu maliyetlerden ötürü. Maliyet enflasyonu yaşıyoruz şu anda.” tabirlerini kullandı.

Taban Fiyat Tespit Komitesi, Taban Besin Harcaması, Taban Fiyat 2022, Minimum Fiyat, İktisat, Haberler

Artırım,Enflasyon,Gel,Ücret,Asgari ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Spor sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.