Anne karnında 5 kez kan nakli yapılan bebek sağlığına kavuştu

Sağlık Haberleri Aydın’da kan uyuşmazlığı nedeniyle anne karnında 5 sefer kan nakli gerçekleşen bebek, hayata tutundu. Söke ilçesi Savuca …

20.09.2022
Anne karnında 5 kez kan nakli yapılan bebek sağlığına kavuştu

Sağlık Haberleri

Aydın‘da kan uyuşmazlığı nedeniyle anne karnında 5 sefer kan nakli gerçekleşen bebek, hayata tutundu.

Söke ilçesi Savuca Mahallesi’nde yaşayan 2 çocuk annesi 29 yaşındaki Arife Aydemir, karnındaki bebeğiyle kan uyuşmazlığı saptanması nedeniyle 3 ay evvel Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi’nde, akabinde Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Kısmı Perinatoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fedi Ercan ve grubu, muhakkak aralıklarla anne karnındaki bebeğe 5 sefer kan nakli gerçekleştirdi.

Başarılı bir doğum geçiren Aydemir’in Ceylan Eva ismini verdiği bebeği, 27 gün yenidoğan ağır bakımda kaldıktan sonra taburcu edildi.

Bebeğini denetim için getirdiği hastanede gazetecilere açıklama yapan Aydemir, birinci çocuğunu benzeri bir durumdan dolayı kaybettiğini söyledi.

Aydemir, bebeğinin sıhhatinin çok güzel olduğunu, bugüne şükrettiklerini söz ederek, “Gece uyuduğumda bebeği hayalimde yavru ceylan olarak gördüm. Duşta isminin ‘Ceylan’ olduğunu söylemişti, biz de bundan çok etkilenerek dünyaya geldiğinde ismini Ceylan Eva koyduk. Çok memnunuz.” dedi.

Doç. Dr. Fedi Ercan da anne karnında kan vererek kurtardıkları bebeğin kendileri için çok değerli olduğunu lisana getirerek, şunları aktardı:

“Aydın’da birinci kere bir bebeğin anne karnında kan nakli sürecini yaptık. Çok özel bir süreç bu. Göbek kordonundan… Erişkine verilen kana benzeri fakat yapılan epeyce ince bir süreçti. Bebeğin anne karnında hayata tutunmasını sağlayan bir süreçti. Kan uyuşmazlığı olan bebeklere kan veremediğimiz vakit anne karnında su toplayarak hayatlarını kaybediyorlar.”

Başhekim Doç. Dr. Gülnur Taşçı Bozbaş ise böylesi kıymetli bir operasyonun başarılı bir halde gerçekleşmesinden ötürü keyifli ve gururlu olduklarını lisana getirdi.

Kaynak: kent aydın haberleri / aydın’da son dakika haberleri – Sıhhat

Kan,Bebeği,Anne Karnında ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.