ADÜ öğretim elemanlarının ‘Ayaklarını Yere Sağlam Bas’ Projesi destek almaya hak kazandı

Yerel Haberler Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı Öğretim Elemanları Prof. Dr …

20.09.2022
ADÜ öğretim elemanlarının ‘Ayaklarını Yere Sağlam Bas’ Projesi destek almaya hak kazandı

Yerel Haberler

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı Öğretim Elemanları Prof. Dr. Serdal Öğüt, Dr. Öğr. Üyesi Serap Gökçe Eskin, Öğr. Gör. Mahmut Çeri’nin içinde bulunduğu grup tarafından hazırlanan proje Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Bilim İnsanı Dayanak Programları çerçevesinde yürütülen 2237-A Bilimsel Eğitim Aktiflikleri Takviyesi almaya hak kazandı.

ADÜ, Onsekiz Mart Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim üyeleri iş birliği ile hazırlanan projede yüksek öğretimde eğitim gören akademiye ve araştırmaya kendini adamak isteyen Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik, Ebelik, Fizyoterapi ve Beslenme-Diyetisyenlik Kısmı lisans ve lisansüstü öğrencileri için ‘Ayaklarını Yere Sağlam Bas’ eğitim aktifliğinin düzenlenmesi planlandı.

ADÜ Öğretim üyeleri; aktifliğin maksadının dört farklı üniversiteye mensup ulusal ve milletlerarası tecrübeye sahip 12 farklı bilim insanıyla öğrencileri buluşturarak; teorik ve uygulamalı etkinliklerle diyabetin fizyolojik, ruhsal ve sosyo-kültürel boyutunu ele almak olduğunu tabir ettiler.

Yaşamı ilgilendiren ve içinde bulunduğumuz toplumda, sağlıklı hayat biçimi davranışlarını geliştirmek, ömür kaliteyi arttırmak ve insanlığa katkıda bulunmak için sağlıklı yaşama ilişkin bilgi ve hünerlerimizi artırmanın mecburî hale geldiğini vurgulayan öğretim üyeleri, “Bu bağlamda aktifliğin gerçekleştirilmesi sonucunda diyabeti önlemeye ait sağlıklı beslenme, idman, sağlıklı ömür biçimi davranışları öğrenen, geliştiren ve uygulayan, ayrıyeten hastalığı önlemeye ait farkındalık kazanan ve akran eğitimini öğrenen ve uygulayabilen bireylerin toplumumuza kazandırılması, toplum sıhhatinin geliştirilmesinde ve toplumumuza yarar sağlamaları hedeflenmektedir” tabirlerini kullandı.

Proje çerçevesinde; sağlıklı beslenme davranışları, obezite ve diyabeti önlemeye ait beslenme, diyabeti önlemeye ait idman, sıhhati geliştirme, ferdî gelişim ve ömür koçluğu, sıhhati geliştirmede akran eğitimi, sıhhati geliştirme ve diyabeti önlemeye ait çeşitli kaynak ve literatür tarama teknikleri ile eğitim panellerin hazırlanması, sunulması ve sıhhatte simülasyon eğitimi düzenlenecek. – AYDIN

Kaynak: aydın haberleri / Lokal

Eğitim,Sağlık,Yaşam,Bilim,Öğretim,Beslenme ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.