Ankara’da toplu ulaşıma zam kararı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü’nden verilen bilgilendirme argümanında toplu ulaşıma artırım yapıldığı duyuruldu.Buna …

27.12.2021
Ankara’da toplu ulaşıma zam kararı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü’nden verilen bilgilendirme argümanında toplu ulaşıma artırım yapıldığı duyuruldu.Buna nazaran, tam bilet fiyatının 4.5 TL, aylık abonman fiyatının azami biniş sayısı artırılarak 75 TL, indirimli öğrenci bilet fiyatının …

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü’nden verilen bilgilendirme argümanında toplu ulaşıma artırım yapıldığı duyuruldu.

Buna nazaran, tam bilet fiyatının 4.5 TL, aylık abonman fiyatının azami biniş sayısı artırılarak 75 TL, indirimli öğrenci bilet fiyatının 2.5 TL, aktarma fiyatları ise bu meblağların yarısı kadar olarak belirlendi. Yeni tarifenin 2022 yılı Ocak ayında uygulanmak üzere UKOME gündemine alınıp karara bağlanacağı açıklandı.

EGO Genel Müdürlüğü’nün açıklaması şu biçimde:

“Ankara’da toplu ulaşımı kullanan yolcu sayısı, pandemi devrinin tesiriyle 2020 yılında yüzde 50 oranında azalmış, daha evvelce de ziyan eden EGO Genel Müdürlüğü’nün ziyanı yıllık 683 milyon TL’ye ulaşmıştır.

Bilet fiyatlarının son artış tarihinden itibaren (Eylül 2019) dizelde yüzde 83, CNG’de yüzde 220, elektrikte yüzde 69, bakım-onarım ve sigorta masraflarında yüzde 75 fiyat artışı yaşanmış, işçi maliyetleri ise yüzde 123 artmıştır. Bu devirde ÜFE ve TÜFE artışlarının ortalaması ise yüzde 102 olarak gerçekleşmiştir.

‘FİYAT ARTIŞI KAÇINILMAZ OLMUŞTUR’

Tüm bu olumsuz tabloya karşın Liderimiz Sayın Mansur Yavaş, artırım yapılmaması konusunda uzun müddettir ortaya irade koymuş, Belediyemizce Özel Halk Otobüslerinin de bu kuvvetli sürece direnebilmeleri için maddi dayanakta bulunulmuştur.

Bu çalışmalar sonucunda Ankara’da, 2 yılı aşkın mühlet toplu ulaşım fiyatları sabit tutulmuştur. Tüm direncimize karşın gelinen noktada daima artan maliyetler nedeniyle fiyat artışı yapmak kaçınılmaz olmuştur.

Değerle vurgulamak isteriz ki; maliyet artışlarının yarısından fazlası halkımıza yansıtılmamakta, büyükşehir belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Bu bilet fiyatları, enflasyona nazaran karşılaştırıldığında son 25 yılın en düşük fiyatlardır. Mevcut ekonomik kurallar ve masraf maliyetlerindeki artışları göz önüne aldığımızda, toplu taşıma fiyatının 6,5 TL’nin üzerinde olması gerekiyordu.

YENİ FİYAT TARİFESİ AÇIKLANDI

Tüm bu sebeplerle, hükümetin (Hazine ve Maliye Bakanlığı) belirlemiş olduğu yıllık %36 değerleme oranı dikkate alınarak, ortalama bir fiyat artışı düşünülmektedir.

Yeni tarifeye nazaran tam bilet fiyatının 4.5 TL, öğrenci aylık abonman fiyatının azami biniş sayısı artırılarak 75 TL, indirimli öğrenci bilet fiyatının 2.5 TL, aktarma fiyatlarının ise bu fiyatların yarısı kadar olarak belirlenerek 2022 yılı Ocak ayında uygulanmak üzere UKOME gündemine alınıp karara bağlanması düşünülmektedir.

Bununla birlikte, etraf ilçelere ulaşım sağlayan otobüsler için de merkeze uzaklık oranına nazaran, kilometre kadar bazlı yeni bir fiyat düzenlemesi yapılacaktır.”

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.